1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Magyar Királyi Csendőrség egyenruházata és felszerelései 1920-1945

Szerző
Szerkesztő
Fotózta

Kiadó: HK Hermanos Kiadó
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött kemény papírkötés
Oldalszám: 214 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 22 cm
ISBN: 978-963-88959-1-2
Megjegyzés: Színes és fekete-fehér fotókkal illusztrálva.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Magyar Királyi Csendőrségről és szerepéről folyamatosan a legszélsőségesebb vélemények hangzanak el. Sajnos, ez nem csoda. A testületről kialakított nézeteket annyi történelmi körülmény, azok... Tovább

Előszó

A Magyar Királyi Csendőrségről és szerepéről folyamatosan a legszélsőségesebb vélemények hangzanak el. Sajnos, ez nem csoda. A testületről kialakított nézeteket annyi történelmi körülmény, azok szándékos és akaratlan torzítása, érzelmek, valamint politikai töltetű állásfoglalások befolyásolják, hogy több mint fél évszázaddal a feloszlatása után is nehéz objektív véleményt formálni a szervezetről.
Ennek megfelelően mai napig vannak, akik a rend, a közbiztonság és az erős állam szimbólumaként, amíg mások az önkény, és az öncélú hatalmaskodás megtestesítőjeként tekintenek a Magyar Királyi Csendőrségre.
A háború után a baloldali diktatúra a tárgyilagosság teljes hiányával, nagy igyekezettel, folyamatosan feketítette a csendőrség szerepét. Ez eredményezte, hogy a Magyar Királyi Csendőrség jelenünkben is jobbára olyan szervezetként él a közgondolkodásban, amely a közhatalommal szinte szemben álló, külön hatalmi ágként funkcionáló, elnyomó apparátusként működött, és csak ennek köszönhette a bűnüldözésben elért, mára már hihetetlen eredményességét is.
Ez is a magyar történelmi tévhitek közé tartozik. A csendőrség megalakítását tiszteletre méltó célok vezették: a közrend és közbiztonság fenntartása, a bűnözők felkutatása és elfogása, valamint Magyarország területén a törvényesség fenntartása, tehát a csendőr a mindenkori magyar állam képviseletében járt el.
A testület eredményességét nem valami ködös „törvények feletti" állapotának köszönhette, hanem ép ellenkezőleg, a csendőrök jogai és kötelességei nagyon pontosan és szigorúan szabályozottak voltak, és ezek tették lehetővé a hatékonyságot. Emellett a Magyar Királyi Csendőrség tiszti és legénységi állományát igen rigorózus válogatás során töltötték fel, az alapos kiképzés, és a jól szervezettség pedig biztosította testület kiváló működését.
A háború után a csendőrséget testületileg bűnös szervezetnek nyilvánították, tagjai a legnegatívabb diszkrimináció alá estek. Ennek fő okai a csendőrségnek a magyarországi zsidóság gettóba tömörítésében, a deportálásokban való aktív közreműködésben, valamint az illegális kommunista mozgalom elleni fellépésben kereshetők. A csendőröknek ezekben az eseményekben betöltött szerepe a mai napig indulatokkal terhes vitákat vált ki, melyek jelentősen megosztják a közvéleményt.
A jelen mű alkotójának nem volt célja, hogy bármilyen történészi vagy politikai álláspontot képviseljen a Magyar Királyi Csendőrség megítélésében. Elhivatott és kiváló gyűjtőként kizárólag muzeológiai szempontok alapján, hűvös tárgyilagossággal mutatja be a Magyar Királyi Csendőrség egyenruházatát és felszerelését. A munkát nagyon megnehezítette az a körülmény, hogy a háború után az itthon maradt csendőrök többségére a kitelepítés, rosszabb esetben a börtön, illetve esetleg a halál várt, így érthető okokból igyekeztek megszabadulni a testületüket jelképező és kompromittáló egyenruhájuktól, tárgyaiktól. Ezen okból természetesen meglehetősen kevés eredeti tárgy, viseleti darab maradt fenn. Vissza

Tartalom

Előszó 7
A csendőrség története 11
Tollas csendőrkalap 21
Tábori sapka 37
Társasági sapka 49
Nyári tábori sapka 58
Rohamsisak 61
Dolmány 65
Társasági zubbony 73
Tábori barna zubbony 79
Nyári zubbony 113
Nadrágok 117
Köpeny 125
Körgallér (pelerin) 139
Ujjas vállgallér 143
Mente 151
Lábbelik 155
Csapat- és tábori csendőrség 161
Bőrruházat 177
Sí osztag 183
Tölténytáska 185
Derékszíj 189
Kesztyű 193
Nyakszegély 195
Járőrtáska és hátibőrönd 197
Válltekercs 203
Jelsíp, jelsípzsinór 205
Járőrvezetői jelvény 209
Bilincs 213
Felhasznált irodalom 214
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem