Előszó
Az elmúlt tíz év alatt a hazai és külföldi érdeklődők nagy száma ismerte meg, ritka élményként vitte magával patinás várunkból a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban bemutatott értékes, megkapó és elgondolkoztató emlékeket.
Az ipartörténeti, a szakmai múzeumok sajátja, hogy nemcsak a szakterület egy-egy korszakának fejlettségét mutatják be kiállításaikon, hanem az általános műveltséget szélesítő hatásuk mellett jelentős tényezők a szakmai hivatástudat, a mesterségbeli önbecsülés, a szakmai közösségbe való begyökerezés kialakulásában és fejlesztésében.
A mi múzeumunk híven teljesíti ezt a kötelességét. Működése, kiállításai, kutatásai, az országos és regionális rendezvényekbe való bekapcsolódása emeli dolgozóink kulturáltságát, a múlt emlékei pedig a jelen kötelességteljesítésére és a jövő kialakítására ösztönzik őket.
A második évkönyv tartalma szélesedett. Már számot ad a Kereskedelmi Gyűjtemény megalapításának munkájáról és eredményeiről is. Egyidőben próbál átfogóbb képet nyújtani és egy-egy speciális témában elmélyülni. Sokoldalúan nyúl az emlékekhez. Merít a kereskedelem történetéből, a vendégfogadás relikviáiból, a szállodák világából, gasztronómiából, az idegenforgalomból és a vendéglátóipari dolgozók mozgalmi tevékenységét is példázza.
Az Évkönyv remélhetőleg többirányú kedvező hatást fog kifejteni. Biztos vagyok benne, hogy a szakterületen nemzetközi figyelmet és elismerést kelt. A hazai közvéleményt kedvező irányban informálja és befolyásolja. A szakemberekben erősíti a kohézió érzetét, rámutat tevékenységük szépségeire. A fiatalokban növeli szakmájuk, elődeik iránti tiszteletet. A pályaválasztási tanácsadásban is hatékonyan alkalmazható eszköz.
Elismerés a szerzőknek és mindazoknak, akik az Évkönyv szerkesztésében és kiadásában közreműködtek. Nem kétséges, hogy fáradozásuk eredményes lesz.
Budapest, 1976. június 14.
Sivó Tibor, a Belkereskedelmi Minisztérium főosztályvezetője
Vissza