Előszó
A kereskedelmi jog tudományának műveléséhez az első lépést a részletkérdések monografikus feldolgozása jelenti. A monografikus feldolgozás legfontosabb anyagai: az ú. n. ipari tulajdonjog (üzlet, vállalatjelzők, szabadalom és mintaoltalom, oltalom a tisztességtelen verseny ellen); a kereskedelmi társaságok és vállalati egybefoglaltságok (kartel, koncern) jogrendszere; a kereskedelmi munkajog, kapcsolatban a közvetítő kereskedők (bizományos, szállítmányozó, alkusz és ker. ügynök) jogviszonyaival; az értékpapirjog, kapcsolatban a váltóval és csekkel; a tőzsdeügyletek; a biztosítás és a fuvarozás. A kereskedelmi jognak ezek a részei nemcsak nagy és szerteágazó anyagot ölelnek fel, hanem a gazdasági fejlődés folytán állandóan és jelentősen - bővülnek is. Gondoljunk csak a kartel és koncern napjainkban is végbemenő állandó differenciálódására, avagy arra a körülményre, hogy a tengeri és szárazföldi fuvarozásjoghoz milyen hatalmas jogterületeket sodornak a belvízi hajózás, a légi közlekedés, a posta és távirda, és a rádió.
A kereskedelmi jog anyagának ez az impozáns terjedelme önként érthetővé teszi, hogy az egyes részek önálló studiumokká kezdenek elkülönülni, és hogy ezeknek a részeknek alaposabb rendszerbe foglalása a joganyaggyűjtemények, részletes kommentárok és a jogászi szempont mellett a jogösszehasonlító, történelmi és szociológiai, valamint a jogpolitikai szempontoknak is megfelelő érvényesülést biztosító kézi könyvek szerkesztését követeli meg.
Mihelyt tehát azt tapasztaltam, hogy "Vázlatom" 2. és 3. kiadása a "kézikönyv" jellegét kezdi magára ölteni, - a jogtanulók érdekében szükségesnek véltem kézikönyvem rövid kivonataként ennek a "tankönyvnek" kiadását. Meggyőződésem, hogy e tankönyv és a törvények segítségével a jogtanulók megfelelő tájékoztatást szerezhetnek a kereskedelmi jog rendszeréről. Különösen, ha a részletkérdések alaposabb megismerése végett nem mulasztják el a kézikönyv fontosabb részeinek tanulmányozását is. Mert azt mondanom sem kell, hogy e tankönyv az alaposabb elmélyedésnek csak segédeszköze kíván lenni.
Tömörségre és rövidségre törekedtem. De egy pillanatig sem felejtettem el a bölcs intelmet: "brevis esse laboro, obscurus fio". Éppen ezért inkább teljesen kikapcsoltam sok részletkérdést, mintsem hogy a túlrövid exponálással zavart keltsek.
A könnyebb áttekinthetőség érdekében mellőztem az irodalomra, bírói gyakorlatra, sőt sokszor a jogszabályokra való hivatkozást is, tekintettel különösen arra, hogy kézikönyvem mindezekben a kérdésekben bőséges tájékoztatást ad.
Budapest, 1938 március 19.
Kuncz Ödön
Vissza