1.067.668

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar irodalom története I.

A legrégibb időktől Bessenyei György fellépéséig - A legrégibb időktől a Mohácsi csatáig (-1526)

Szerző
Budapest
Kiadó: Rényi Károly kiadása
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői kötés
Oldalszám: 358 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 16 cm
ISBN:
Megjegyzés: A Magyar Tudományos Akadémia által a Semsey-pályadíjjal jutalmazott mű. Nyomatta Révai és Salamon könyvnyomdája, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A jelen munka megírására az a jutalomtétel serkentett, a melyet, egy tudományos magyar irodalomtörténet megírása czéljából, még 1890-ben írt ki a Magyar Tudományos Akadémia a Semsey Andor úr... Tovább

Előszó

A jelen munka megírására az a jutalomtétel serkentett, a melyet, egy tudományos magyar irodalomtörténet megírása czéljából, még 1890-ben írt ki a Magyar Tudományos Akadémia a Semsey Andor úr áldozatkészségéből rendelkezésére bocsátott nagy adományból. A kétszázezer koronás tőkéből tíz darab, egyenkint húszezer koronás pályadíjat tűzött ki a M. Tud. Akadémia a következő müvek elkészítésére: 1. Magyar nyelvtan.
2. Magyar irodalomtörténet.
3. Magyarország archaelogiája
4. Magyarország története.
5. Magyar birodalom földrajza.
6. Magyarország közgazdasága.
7. Magyarország geologiája.
8. Magyarország ásványai.
9. Magyarország flórája.
10. Magyarország faunája. - Az egyes munkák terjedelme átlag 100-150 nyomtatott ív lehetett, több semmi esetre. A másodjutalmak az alapítvány időközi kamataiból külön-külön háromezer koronában állapíttattak meg. A pályamüvek benyújtásának közös határidejéül első ízben az 1895., másodízben az 1901., harmadízben az 1907. évi szeptember havának 30. napja tűzetett ki. Vissza

Tartalom

ELŐSZÓ XI
BEVEZETÉS 1
Az irodalom. - Az irodalomtörténet. - A magyar irodalomtörténet korszakai. - Irányeszmék.
ELSŐ KÖNYV.
A pogányság Kora. (-1001.)
ELSŐ FEJEZET. A magyar nemzet a pogányság korában 13
A magyarok feltűnése. - A magyarok vándorlásai. - A magyarok honfoglalása. - A magyarok kalandozásai. - A pogány magyarok műveltsége. - Egykorú jellemzések. - A sanct-galleni eset. - A magyarok otthon. - A pogány magyarok vallása. - Az ősvallás emlékei. - Az ősvallás kutatói.
MÁSODIK FEJEZET. A magyar nyelv eredete és fejlődése. ... 30
Az uralaltájiak. - Az uralaltájiak nyelvrokonsága. - A finnugorok. - A finnugorok nyelvrokonsága. - A finnugorság és a törökség. Az eredet vitái. - A magyarok nemzetneve. - A magyar nyelv a honfoglalásig. - A magyar nyelv a honfoglalás után. - A magyar nyelv jelene.
HARMADIK FEJEZET. Irodalmi nyomok a pogányság korában. . . 50
Források. - A pogány magyar énekmondók. - A pogány magyarok dalai. - A mondaköltészet. - Naiv eposzunk. - A magyar hunmondák. - A magyar honfoglalás mondái. - A magyar hunmondák kutatói. - Eredmények. - Az ősmagyar írás. - A betürovás
emlékei. - Az ősi írás kutatói. - A latin betűk elfogadása.
NYOLCZADIK fejezet. a vegyesházi királyok korának nyelvemlékei. A nyelvemlékek olvasása. - A Königsbergi Töredékek.
MÁSODIK KÖNYV.
A Keresztény KözépKor árpádházi része. (1001-1301.)
NEGYEDIK FEJEZET. A magyar nemzet az árpádházi királyok korában Szent István. - A tizenegyedik század. - A tizenkettedik század. - A tizenharmadik század. - Az Árpádkor magyarja. - Az általános műveltség. - Az iskolafentartók. - Az iskolai tanulmányok. - Az iskolázás emlékei. - A könyvtárak.
ÖTÖDIK FEJEZET. Az árpádkori magyar nyelvű irodalom. ... 88
A nyelvemlékekről. - Az árpádkori nyelvtöredékek. - A Tihanyi Alapítólevél. - A Halotti Beszéd. - A Halotti Beszéd kódexe. - A Halotti Beszéd nyelvi sajátságai. - A Halotti Beszéd irodalmi becse. - A Halotti Beszéd búvárlói. - A Gyulafehérvári Glosszák. - Az árpádkori magyar nyelv. - Koholt nyelvemlékek. - Az árpádkori költészet nyomai. - A királymondák. - Az énekmondók. - Klingsor von Ungerlant.
HATODIK FEJEZET. Az árpádkori latin nyelvű irodalom 112
A királyi kanczellária. - A kanczellária kialakulása. - Szent István törvényei. - Szent László és Kálmán törvényei. - A törvények szelleme. - Szent Gellért. - Szent Gellért Deliberatiója. - Az Intelmek. - Az Intelmek méltatása. - Az Intelmek szerzősége. - Szent Gellért legendája. - Szent István legendái. - Kisebb legendák. - A filozófia és a theologia. - Theologiai írók. - Jogtudományi írók. - A Váradi Regestrum. - A történetírás. - Anonymus.
- Anonymus krónikája. - Anonymus mint történetíró. - Julianus. - Rogerius. - Kisebb monográfiák. - Kézai Simon. - Kézai krónikája. - A történetírás fejlődése. - A költészet kezdete. - Tévedések és koholmányok.
HARMADIK KÖNYV.
A keresztény középkor vegyesházi része. (1301-1526.)
HETEDIK FEJEZET. a magyar nemzet a vegyesházi királyok korában. 153
A tizennegyedik század. -- A tizenötödik század. - A mohácsi vész előzményei. - Az általános műveltség. - Az egyetemek. - A könyvtárak. bergi Töredékek irodalma. - A szójegyzékek. - A glosszák. - A nagyobb nyelvemlékek sorozata. - A nyelvemlékek kiadásai.
KILENCZEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának szentirásforditásai
A legrégibb magyar bibliafordítás. - A Bécsi-, a Müncheni- és az Apor-kódex. - A legrégibb bibliafordítás irodalma. - A Jordánszkykódex. - Báthori László bibliafordítása. - A Döbrentei- és a Székelyudvarheiyi-kódex, - A zsoltárfordítások. - A Festetich- és a Czech-kódex. - A Keszthelyi- és a Kulcsár-kódex. - A Batthyánykódex.
TIZEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának imádságos és oktató emlékei 187
A kódexirók munkája. - A Piry-hártya és a Göttweigi-töredék. - A Guary-, a Lázár- és a Weszprémi-kódex. - A Winkler- és a Nádor-kódex. - A Gyöngyösi-, a Peer- és a Thewrewk-kódex. - A Nagyszombati-, a Gömöry- és a Pozsonyi-kódex. - Az Apostolok Méltósága, a Horvát-, a Tihanyi- és a Kriza-kódex. - A Máriaköltészet. - A regulákról. - A Birk-kódex. - A Lányi- és a Vitkovics-kódex. - Bánffy Gergely fordítása.
TIZENEGYEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának legendái. 199
A legendákról. - A Ferencz-legenda. - Az Ehrenfeld-, a Simorés a Virginia-kódex. - A Margit-legenda. - A Margit-legenda másolója. - A Margit-legenda forrásai. - A Margit-legenda története. - A Margit-legenda irodalma. ~ Szent Krisztina élete. - Szent Domonkos élete. - A Teleki- és a Cornides-kódex. - Az Érdy és a Debreczeni-kódex. -- Magyar szentek legendái. - Szent László. - Szent Erzsébet. - Az Érsekújvári- és a Kazinczy-kódex. A legendák szelleme és előadása.
TIZENKETTEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának szépprózák 223
Barlám és Jozafát. - Szent Elek legendája. - A példákról. - Néhány jeles példa. - A Példák Könyve. - A Bod-, a Lobkowitzés a Sándor-kódex. - A Gesta Romanorum hatása.
TIZENHARMADIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának lírája. 235
A költemények külalakja. - Az egyházi líra fordított énekei. - Az egyházi líra eredeti énekei. - Vásárhelyi András Mária-éneke. - Költemények Mátyás királyról. - Siralom-énekek. - Feddő-énekek. - A világi líra töredékes maradványai.
TIZENNEGYEDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának epikája. 249
A Katalin legendák. - A verses legenda szerzője. - A verses legenda szerkesztése. - A verses legenda meséje. - A verses legenda irodalma. - Tar Lőrincz mondája. - A világi epika töredékes maradványai. - A Szabács Viadala. - A középkori magyar verselés.
TIZENÖTÖDIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának drámája. 262
A keresztény dráma. - A magyar dráma előzményei, - Hazai misztérium-játékok. - Csanádi Albert. - Hrotsuitha Dulcitiusának fordítása. - A magyar drámai nyomok irodalma.
TIZENHATODIK FEJEZET. A vegyesházi királyok korának latin nyelvű irodalma 272
Tájékozás. - Bölcselők. - A tizennegyedik század hittudósai. - A tizenötödik század első felének hittudósai. - A tizenötödik század második felének hittudósai. - Temesvári Pelbárt. - Pelbárt munkássága. - Pelbárt műveinek felépítése. - Pelbárt lelki világa. - Pelbárt legendái és példái. - Pelbárt forrásai. - Pelbárt jelentősége. - A Pelbárt-irodalom. - Magyarországi Mihály. - A jogtudósok. - Werbőczi István. - A Hármaskönyv előzményei. -
A Hármaskönyv elvei. - A Hármaskönyv története. - Werbőczi küzdelmei. - A Bécsi Képes Krónika. - A Budai- és a Dubniczi krónika. - János fráter krónikája. - Apród János életrajza. - Thuróczi János krónikája. - Az egyháztörténet művelői. - Dalmácziai történetírók. - A természettudományok. - Mathematika. Geographia. - Német nyelvű munkák.
TIZENHETEDIK FEJEZET. A renaissance Magyarországon. ... 315
A renaissance és a humanizmus. - Mátyás király. - Mátyás király
levelei. - Mátyás király művészi hajlamai. - Mátyás király könyvtára. - A Korvina kérdése. - Magyar könyvkészítők. - A könyvnyomtatás kezdete. - A legrégibb hazai nyomdatermék. - A külföld és a Hunyadiak. - Mátyás király magasztalói. - Mátyás király történetírói. - Magyar írók Olaszországban. - Mátyás király szónokai. - Vitéz János. - Vitéz János köre. - A pozsonyi egyetem tanárai. - A Mátyás-kori magyar költők. - Janus Pannonius. - Janus Pannonius írói pályája. - A Janus Pannoniusról szóló irodalom. - írt-e Janus Pannonius magyar nyelvtant? - A Dunai Tudós Társaság. - Jagelló-kori humanista törekvések. - Kétes kilétü írók. - Visszapillantás.

Dr. Pintér Jenő

Dr. Pintér Jenő műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Dr. Pintér Jenő könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A magyar irodalom története I. A magyar irodalom története I. A magyar irodalom története I. A magyar irodalom története I. A magyar irodalom története I. A magyar irodalom története I. A magyar irodalom története I.

A borító kissé elszíneződött, nedvességtől foltos. A címlapon tulajdonosi bejegyzés, néhány lapon ceruzás aláhúzások láthatóak.

Állapot: Közepes
9.880 Ft
3.950 ,-Ft 60
20 pont kapható
Kosárba