Előszó
A magyar hangtan válogatott bibliográfiája
(1971-1995)
1971-ben az Akadémiai Kiadónál jelent meg az MTA Nyelvtudományi Intézete fonetikai osztályának és az ELTE Fonetikai Tanszékének közös...
Tovább
Előszó
A magyar hangtan válogatott bibliográfiája
(1971-1995)
1971-ben az Akadémiai Kiadónál jelent meg az MTA Nyelvtudományi Intézete fonetikai osztályának és az ELTE Fonetikai Tanszékének közös munkájaként, Bolla Kálmán és Molnár József szerkesztésében A magyar hangtan válogatott bibliográfiája (-1970) címmel a kezdetektől 1970-ig terjedően 3393 tételt tartalmazó szakbibliográfia, mely a nyelvészeti fonetika szakrendszerének megfelelő csoportosításban közli a fonetikai munkák címleírását.
A nyolc fő szakág, amely magában foglalja a fonetikai történetét, az alkalmazott fonetikát és a határterületi ágazatokat is, további alrendszerezésben adja a bibliográfiai anyagot. Mindegyik kisebb szakcsoporton belül betűrendben találjuk meg a fonetikai munkák bibliográfiai adatait. A bibliográfiában való tájékozódáshoz Név- és címmutató, Szakrendi utaló s a margón elhelyezett betűkódok adnak hasznos kiegészítést.
Magyarországon ez volt az első nyelvészeti fonetikai szakbibliográfia, amelynek nagy hasznát vettük a kutatásban éppúgy, mint az oktatásban. Ezért elhatároztuk, hogy folytatjuk a gyűjtést, és közreadjuk a következő huszonötéves periódus termését is.
1986-ban az ELTE Fonetikai Tanszékén szerveztem meg a munkát az addig szerzett tapasztalatok birtokában és számolva az 1970 óta pozitív és negatív értelemben egyaránt jelentősen megváltozott körülményekkel, lehetőségekkel.
A legnagyobb változást a számítógépes adatbázis létrehozásának a lehetősége jelentette. A címleírást annotációval egészítettük ki, kibővítettük a szakozási apparátust. Az A, B, C és D betűkódokkal jelölt fő szakcsoportokon belül több 0-90-ig terjedő számkóddal utalhattunk a bibliográfiai tételek tartalmára, ami a gyors számítógépes kereséshez kellett, de a bibliográfia írott megjelenési formájában is segíti a tájékozódást. Az adatbázisban külön feltüntettük a gyűjtők monogramját (azonosítóját), és külön mezőt vettünk fel a bibliográfiai anyagban való válogatásokhoz is. Ebben a felfogásban összességében 1300 munkát gyűjtöttünk fel.
Vissza