Előszó
Az elmúlt években több szerző összeállította az adott régió sajtórepetóriumát, melyek képet adnak a lapok-periodikák megjelenéséről. 1994-ben jelent meg A Komáromi hírlapírás kétszáz éves története 1789-1989-ig. Ez a kötet 816 évfolyam és majdnem 285 ezer oldalnyi sajtóanyag feldolgozását tartalmazza. E nagy munkával párhuzamosan kutattam a filatelista hírlapirodalom 115 éves történetét 1882-től 1997-ig. Tehát az 1882-ben megjelent Rowland Hill legelső lapjától, amely a bélyeggyűjtőknek, filatelistáknak íródott.
Közel 350 évfolyamnyi és 125 ezer oldalnyi filatelista lapot kellett áttanulmányozni, hogy megszülethessen e szerény kötet, mely áttekintést nyújt, milyen periodikák jelentek meg a 115 év alatt a filatelista hírlapírás területén.
Tudomásul kellett vennünk, hogy amióta megjelent az első bélyegújság Magyarország területén, mind a mai napig valamennyinek egy volt a sorsa, néhány szám vagy év után megszűnt. Talán csak néhány kivételes esetben beszélhetünk hosszabb élettartamú lapokról.
Ha figyelmesen átnézzük e kötetet, látjuk, hogy 106 periodika adatait tartalmazza, hiszen kevés olyan könyv jelent meg, mely a magyar filatelista periodikákról átfogó képet adna.
Célom az volt, hogy egy olyan munka szülessen meg, amely mind a sajtótörténészeknek, mind a filatelistáknak átfogó képet nyújt a filatelisták körében megjelent újságokról. A szakirodalomban ritkán jelenik meg ehhez hasonló összefoglaló munka, éppen ez tette szükségessé, hogy a még fellelhető filatelista szaklapok áttanulmányozásával összegző kötet készüljön.
A kiadvány csak vezérfonalként szolgáljon mindazoknak, akik mélyebben és részletesebben szeretnék kutatni az egyes filatelista lapokat. Célom az volt, hogy a filatelista eligazodjon e széleskörű szakirodalom terén, és tájékozódjon, mi minden jelent meg az évszázad alatt a filatélia szakterületén. E nagy munka során olyan adatokra is rábukkantam, amelyekről még az akadémiai sajtótörténeti monográfia szerzői sem tudtak.
Vissza