1.061.441

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar értelmiség válsága (Tiltólistás kötet)

Rajniss Ferenc, Trettina Jenő, Mandorff Emil Dr., Acsay Tihamér Dr. előadásai

Szerző
Budapest
Kiadó: Királyi Magyar Egyetemi Nyomda
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 167 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 22 cm x 15 cm
ISBN:
Megjegyzés: A kötet szerepel a Magyar Ideiglenes Nemzetgyűlés által 1945/1946-ban összeállított "Fasiszta szellemű, antidemokratikus és szovjetellenes sajtótermékek I-IV." címmel megnevezett zárolt könyvek tételes és hivatalos listáján. A Királyi Magyar Egyetemi Nyomda nyomása, Budapest.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ki tagadja a magyar értelmiség válságát?
Ki dicsekedhetik közülünk azzal, hogy a háború, a forradalom és az új országépítési kísérlet erős viharai megtépázatlanul hagyták szellemi és anyagi... Tovább

Előszó

Ki tagadja a magyar értelmiség válságát?
Ki dicsekedhetik közülünk azzal, hogy a háború, a forradalom és az új országépítési kísérlet erős viharai megtépázatlanul hagyták szellemi és anyagi jólétének termőfáját?
Egy elomlott világ mesgyéjén és a fájdalmas, vajúdó jövő kifordított barázdájában, vagyontalanul s célját vesztett szellemi fegyverzetben valljuk és álljuk a harcot Magyarország üdvösségeért s a körülöttünk támadt új erők rengetegében érezzük, hogy ez a harc csak új formák, új fegyverek és új szellem kikovácsolása után segítheti győzelemre megtorpant sorainkat.
A magyar értelmiség, a nemzeti társadalom dolgozó rétege, amely mindennapi kenyerét a kiművelt emberfő szellemi képességeivel keresi meg, sokat szenvedett az utolsó 15 év alatt s talán a jövőben még többet fog szenvedni.
A közelmúlt történetét csak az írók művészetével lehetne megrajzolni; a jelenkori szellemi munkások helyzetét csak a tömeges egyéni tragédiák sötét kontúrjaival lehetne érzékeltetni; de a jobb jövő érdekében mégis - érzések, panaszok és illúziók pusztítása árán - a rideg valósághoz, a józan számításhoz, önhibáink és önerőink megismeréséhez kell ragaszkodnunk, mert a magyar értelmiség csali egyetlen hűséges barátot szerezhet a jövő harcaihoz: önmagát.
Változott idők, változott viszonyok, változott fegyverek: ebben foglalható össze a magyar értelmiség tragédiája és jobb jövőjének jelszava. Vissza

Fülszöveg

Ki tagadja a magyar értelmiség válságát?
Ki dicsekedhetik közülünk azzal, hogy a háború, a forradalom és az új országépítési kísérlet erős viharai megtépázatlanul hagyták szellemi és anyagi jólétének termőfáját?
Egy elomlott világ mesgyéjén és a fájdalmas, vajudó jövő kifordított barázdájában, vagyontalanul s célját vesztett szellemi fegyverzetben valljuk és álljuk a harcot Magyarország üdvösségéért s a körülöttünk támadt új erők rengetegében érezzük, hogy az a harc csak új formák, új fegyverek és új szellem kikovácsolása után segítheti győzelemre megtorpant sorainkat.

Tartalom

Az értelmiség nemzetpolitikai szerepe és helyzete7
Az értelmiség túltermelésének problémája49
Az értelmiség válságának okai85
Az értelmiség új munkaterületei125
Tételek és javaslatok az értelmiség válságának megoldásához151
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem