A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A magyar bor szellemisége

Szerző
Budapest
Kiadó: HUN-idea Szellemi Hagyományőrző Műhely
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 210 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 20 cm x 13 cm
ISBN: 963-7014-13-6
Megjegyzés: Színes fotókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A bor szellemiségében a keleti és a nyugati kultúrák értékrendjének szintézise tükröződik vissza. A bor szellemiségének a története az ókori civilizációk társadalom, művészet, gazdaság,... Tovább

Előszó

A bor szellemiségében a keleti és a nyugati kultúrák értékrendjének szintézise tükröződik vissza. A bor szellemiségének a története az ókori civilizációk társadalom, művészet, gazdaság, orvostudomány, filozófia és vallás története is.
A bor társadalomtörténete az ókori Közel- és Közép-Kelet és Európa társadalmi civilizációs szintjeinek az egyik legjobb fokmérője. Ezt már az ókori görögök is így tartották. Homérosz (Kr. e. VIII. sz.) szerint csak azok a társadalmak tekinthetőek civilizáltnak, amelyek képesek a szőlőt megfelelően megművelni és jó minőségű bort előállítani. A szőlőművelés és a borkészítés ismereteinek a hiánya alacsony civilizációs szintet jelentett.
A bor művészettörténete az ókori művészetek történetének meghatározó része: a sumér, egyiptomi, hettita, görög és római festészetet, szobrászatot, építészetet, irodalmat a bor szimbolikája nagymértékben befolyásolta. Az előadóművészet, a dráma, komédia és tragédia, Dionüszosz, a Bor Istene tiszteletére rendezett nagy ünnepségeken született.
A bor gazdaságtörténete az ókori gazdasági kapcsolatok kialakulásának egyik legjelentősebb mutatója. A sumér, egyiptomi, babilóniai, föníciai borkereskedelem a gazdaság meghatározó, ösztönző tényezőjének számított. A görögök terjeszkedő, kulturális és gazdasági imperializmusának a borkereskedelem mintegy a „faltörő kosa" volt.
A bor orvostudományi története a modern gyógyászat kialakulásának alapvető tényezőit foglalja magába. Az orvostörténeti irodalom a világ legrégebbi receptkönyvének tartja a babiloni Nippúr táblát (Kr. e. 2200 körül), ahol borral kevert kenőcsöt ajánlanak különböző bőrbajok ellen. Az egyiptomi Ebers-papirusz (Kr. e. 1500 körül) számos betegség: asztma, székrekedés, emésztési zavar, nyavalyatörés (epilepszia) és szorongásos depresszió ellen ajánl bort vagy borral vegyített készítményeket. Vissza

Tartalom

Ajánlás 7
Előszó 9
Bevezető 13
I. A BOR TRANSZCENDENS SZELLEMISÉGE AZ ÓKORBAN 19
Szőlő, bor és újjászületés 25
Istenfogalom és a bor szimbolikái jelentése 27
A bor hármas értékrendű szimbolikájának vallásteremtő hatása 32
A bor vallástörténete az ókorban 34
II. MAGYAR BOROK SZELLEMISÉGE
Ókor: a magyar borok és a magyar ősvallásújjászületést jelentő szellemisége 87
Az újjászületést jelentő bor 89
A bor szellemisége a hun királyi protokollban 93
A magyar bor szellemiségének meghatározó tényezői 97
Kultúrtörténeti tényezők, hagyományok, szokások 119
Csúcsborászaink, csúcsborászataink szellemiségét meghatározó értékek 159
Függelék
Borkóstolás: a bor tanítómester, szerénységre tanít 177
Borgála: borok és ételek egyeztetésének dionüszoszi megfogalmazása 187
A bor és az ember kapcsolata 190
Borfilozófiai aforizmák, versek 201

Cey-Bert Róbert Gyula

Cey-Bert Róbert Gyula műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Cey-Bert Róbert Gyula könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem