Előszó
Ez a munka első kísérlet a magyar biológia történetének áttekintésére. Készültek ugyan olyan munkák, amelyek valamely biológiai tudomány magyarországi történekét foglalták össze, de a magyar biológia egész tárgyát eddig még csak nem is említették történeti tekintetben, eltekintve egy népszerűsítő kis életrajzgyűjteménytől.
A biológiai tudományok körébe tartozó legismertebb, egyszersmind legkiválóbb munka Gombocz Endre: A magyar botanika története, amelyből azonban csak az első rész: A magyar flóra kutatói jelent meg 1936-ban. Elmondhatjuk tehát, hogy még a magyar botanika története is megíratlan, hiányzik a bonctanélettan története, holott ennek ismerete elengedhetetlen éppen biológiai szempontból.
Még rosszabb a helyzet a zoológiában. Hanák János munkája: Az állattan története és irodalma Magyarországon 1849-ben jelent meg, több mint egy évszázaddal ezelőtt, s így teljesen elavult. Századunkban Szilády Zoltán adott rövid áttekintést a magyar zoológia történetéről német nyelven, de munkája nagyon felületes.
Végül az agrárbiológia és az orvosi biológia mégcsak a kezdeti kísérletekig sem jutott el, csak egyes életrajzok világítottak be az orvosi biológia történetének némely problémájába.
Mindez világot vet arra, hogy milyen nehézségeket kellett leküzdenem pusztán a szakmai adatgyűjtésben, és érthetővé teszi azt, ha munkámban esetileg bizonyos hiányok vannak. Mindazonáltal valószínűnek tartom, hogy az esetleges hiányok nem olyanok, amelyek a történeti áttekintés fő szempontjait érintenék.
Munkám nem egyszerű adattár, amit különben már periodizációja elárul. Az egyes korszakok biológiai törekvései, valamint a biológusok és munkásságuk értékelése kapcsolatban áll a korszak társadalmi viszonyaival, törekvéseivel. Ez éppen a magyar biológia történetében elég nehéz feladat, mert nemcsak a politikai viszonyok ismeretét kívánja meg, hanem az ország függetlenségi harcainak szemmeltartását is.
Vissza