Előszó
A Földtani Tanács 1955-ben hozott határozata előirányozta a Mecsek hegység területének részletes földtani térképezését. Ennek indoka részben a feketekőszén-kutatás további perspektíváinak tisztázása volt; időközben a perm képződményekben levő hasadóanyagelőfordulás felfedezése hasonló részletességű munkálatok megindítását eredményezte a Nyugati-Mecsekben is. A Keleti-Mecsek földtani felvételét a Magyar Állami Földtani Intézet, a Nyugati-Mecsek térképezését ekkor a Mecseki Ércbányászati Vállalat kutatói végezték. A Keleti-Mecsekben (a feketekőszén-kutatás szempontjainak figyelembevétele mellett) azonos súllyal és részletességgel folyt az egyes képződménycsoportok, rétegtani egységek vizsgálata, míg a Nyugati-Mecsek területén - a nyersanyag-előfordulás jellegéből adódóan - részletesebb vizsgálatokat elsősorban a paleo-mezozóos képződményeken végeztek.
A térképezési munka mindkét területen 1:10 000 méretarányban folyt. A felvétel során szerzett tapasztalatok részben nyomtatásban kiadott térképeken, a hozzájuk tartozó magyarázókban, egyéb publikációkban, részben - a Nyugati-Mecsek területén sajnos nagyobb részben - kéziratban jelentek meg.
A Keleti-Mecsek térképezése során gyűjtött adatok és eredmények összefoglaló dolgozatokban is megjelentek, s a munka befejezését 1983-ban, a mecseki szénbányászkodás 200 éves jubileuma alkalmából kiadásra került, a terület 1:25 000 méretarányú földtani tájtérképe jelentette. A Nyugati-Mecsek területén a földtani felvételt gazdaságossági szempontok miatt a hasznosítható anyag előfordulás körzetében végezték el részletesebben, a fiatalabb képződményekkel fedett területeken a térképezés nem jutott el a kiadhatóság állapotáig.
1978-ban a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI) Dél-Dunántúli Osztálya azt a feladatot kapta a Központi Földtani Hivataltól, hogy a Mecseki Ércbányászati Vállalattal (MÉV) szoros együttműködésben készítse el a Nyugati-Mecsek 25 000-es földtani tájtérképét, szükség szerint 1:10 000 és 1:25 000 méretarányú felvételt végezve a fedőhegységi (mezozóosnál fiatalabb) képződményeken. (Az idősebb képződmények felvételét a MÉV végezte.) E feladat végrehajtásában a MÁFI Dél-Dunántúli Osztályának munkatársai közül Chikán G., Chikán G.-né, Erdélyi J., Kókai A., Stogicza I.-né, Tomka Gy. vettek részt. A kainozóos képződmények vizsgálatát, a térképezési munka irányítását 1978-tól a szerző végezte.
A felvételezés és szerkesztés lezárásaként 1984-ben megjelent a Keleti-Mecsek tájtérképéhez csatlakozó, a Nyugati-Mecsek földtani képződményeit ábrázoló 25 000-es fedetlen földtani tájtérkép. Dolgozatomban e munka rétegtani-ősföldrajzi és gazdaságföldtani szempontból hasznosítható eredményeit igyekszem összefoglalni.
Vissza