Előszó
Az Ugodi Mészkő Formáció részletes feldolgozásának célja a Dunántúli-középhegység egyik - gyakorlati szempontból is lényeges - litosztratigráfiai egységének meghatározása, leírása, értelmezése,...
Tovább
Előszó
Az Ugodi Mészkő Formáció részletes feldolgozásának célja a Dunántúli-középhegység egyik - gyakorlati szempontból is lényeges - litosztratigráfiai egységének meghatározása, leírása, értelmezése, valamint az ezzel kapcsolatos módszertani kérdések megoldása volt.
A formáció feldolgozása a Magyar Állami Földtani Intézetben, „A Dunántúli-középhegység mezozóos képződményeinek átfogó vizsgálata" című témacsoport keretében indult meg 1972-ben, és részét képezi a formációk leírására, illetve alapszelvények feltárására irányuló, jelenleg is folyamatban levő programoknak.
A munka az egység általános bemutatása után területi ismertetést ad, amelyet ősföldrajzi elemzés, majd képződéstörténeti rekonstrukció és a gazdasági alkalmazás rövid tárgyalása követ.
A területi összefoglalások készítésénél az irodalmi anyag mellett a MÁFI 1:25 000 méretarányú térképfelvételére támaszkodtam, amelyet minden esetben saját megfigyelésekkel egészítettem ki. A rétegsorok elemzésénél részben a közvetlenül rétegtani célú, de nagyrészt ipari jellegű mélyfúrások újrafeldolgozásából indultam ki.
Az anyagfeldolgozás legnagyobb részét a mikroszkópos kőzetszöveti vizsgálatok képezték. Ezt, a mikrofosszilia vizsgálatokkal együtt - kevés kivételtől eltekintve - magam végeztem el. A sümegi területen egyes szelvények vizsgálata Jochánb Edelényi E. munkája. Az értékelésnél felhasznált egyéb őslénytani vizsgálatokat a MÁFI specialistái (Góczán F., Kurtjczné Sidó M. és Móráné Czabalay L.) végezték, részben korábbi munkájuk folyamán, részben a jelen munka során gyűjtött mintákból.
A szerkezet és szövet vizsgálata mellett a pontos ásványi és elemi összetételre vonatkozó vizsgálatokat is végeztettem, elsősorban a sztratotípus anyagán (röntgen-, színképelemzés, kémiai elemzés). Ezek a MÁFI és az OFKFV laboratóriumaiban készültek.
Vissza