Előszó
A mecseki neogén rétegek palynológiai vizsgálatának indító okai és körülményei
Az 1956. év folyamán a mecseki, Magyaregregy környéki miocénkori makroflóra-lelőhelyek palynológiai vizsgálatával...
Tovább
Előszó
A mecseki neogén rétegek palynológiai vizsgálatának indító okai és körülményei
Az 1956. év folyamán a mecseki, Magyaregregy környéki miocénkori makroflóra-lelőhelyek palynológiai vizsgálatával bízott meg a M. Ali. Földtani Intézet akkori vezetője. A lelőhelyek anyagának értékelése kiegészítette a makroflorisztikai kutatásokat. Egészen új eredményeket adott a Mecsek hegység egykori területének vegetációjára, nem utolsósorban a lágyszárú növényekre, valamint az üledék fáciesjellegére vonatkozóan.
Az első tájékozódó jellegű vizsgálatok során a Magyaregregy környéki lelőhelyek palynológiai adatait a keleti Mecsek néhány makroflóra-lelőhely (Nagymányok, Zobák, Mecseknádasd) mintáinak palynológiai adataival vetettem össze. A vizsgálati eredmények alapján kísérletet tettem a lelőhelyek időben egymásután következő rétegeinek palynológiai értékelésére.
A Magyaregregy határában levő almáspataki makroflórás lelőhelyek két rétegsorát értékeltük (Nagy E. et Pálfalvy I. 1958, 1960). A lelőhelyek mintánkénti százalékos adataiból készült diagramok szerint a rétegsor alján főleg a makroflorisztikai, a rétegsor felső részén inkább a palynológiai adatok voltak értékelhetők. Megállapítottuk, hogy a kiemelt fajok esetében a makro- és mikropaleobotanikai adatok egymást szerencsésen egészítik ki (1. c.).
1957. év nyarán a Mecsek hegységbeli részletes térképezési munkálatokkal kapcsolatosan a mecseki fúrások miocén kőzetanyagának palynológiai vizsgálatába kezdtem. A vizsgálatok célkitűzése az volt, hogy felderítse a Mecsek hegység paleozóos-mezozóos tömbje körül elhelyezkedő neogén kifejlődési területek ősnövény tani képét és az ebből megállapítható ősföldrajzi, ősklimatológiai és üledékképződési körülményeket.
A vizsgálatok felhasználhatósága érdekében először az alapokat kellett megteremteni. A kutatás első előfeltétele az előkerülő számos új faj és genusz leírása volt. Csak ezután kerülhetett sor a fenti, célkitűzésül jelölt ősnövénytani értékelésre.
A morfológiai leíró, nomenklatúrái, taxonómiai munkálatok mellett az átvizsgált nagy anyagmennyiség már előzetesen lehetővé tett bizonyos, az ,,Beszámoló az észak-mecseki miocén palynológiai vizsgálatok eddigi eredményeiről." - Magy. Biol. Társ. Bot. Szako3zt. ülésén 1958. III. 25-én elhangzott előadás.
Vissza