Előszó
A Mecsek hegység alsóliász kőszénösszlete címmel közreadásra kerülő tanulmányok a Magyar Állami Földtani Intézet Igazgatójának, dr. Fülöp József akadémikusnak irányelvei szerint végzett munka eredményeit ismertetik. Ez a munka része volt az Intézet megvalósuló főfeladatainak: a földtani tájegységek átfogó földtani vizsgálatának, amely szervesen kapcsolódott e tájegységek részletes földtani térképezéséhez.
A mecseki kőszénösszlet 1960-ban megkezdett újra vizsgálatának eredményeit három önálló, de tematikailag egymást kiegészítő füzetben tervezzük közreadni. Az elsőként megjelenő földtani füzet az alapszelvények részletes és sokoldalú (ásványkőzettani, geokémiai, geofizikai, szénkőzettani) anyagvizsgálatának eredményein kívül a felismerhető rétegtani és ősföldrajzi törvényszerűségek, valamint a palynológiai vizsgálatok ismertetését adja; az ezt követően kiadásra kerülő teleptani füzet a részmedencék bányaföldtani és teleptani leírásán kívül a szénülés törvényszerűségeivel, a prognosztikus területekkel és az összlet gazdaságföldtani értékelésével foglalkozik; végül az őslénytani füzetben a makroflórára és a puhatestű faunára vonatkozó legújabb ismeretek összefoglalását tervezzük.
A földtani összefoglalás alapját kifejlődési területegységenként kiválasztott szelvények anyagvizsgálata adta. (Tíz alapszelvényünknek a rétegsorban elfoglalt helyzetét a kőzettani tanulmányhoz mellékelt ábra szemlélteti.)
A feladat már kezdetben munkaközösség kialakítását tette szükségessé, melynek személyi összetétele az idők során természetesen módosult, de ez az alapvető célkitűzések megvalósulását nem érintette. Az eltérő volumenű és jellegű feladatok megoldásában az alábbi munkatársak vettek részt:
Magyar Állami Földtani Intézet: Csalagovits Imre ritkafémek geokémiai vizsgálatával; Nagy Elemér a rétegtani, ősföldrajzi és szénülési törvényszerűségek, valamint a prognosztikus területek vizsgálatával; Nagy István Zoltán a makro flóra és a puhatestű fauna vizsgálatával; Nagyné Melles Margit ásványtani és röntgenvizsgálatokkal; Nagyváradi Árpád a dél-mecseki alapszelvények mintagyűjtésével; Noskené Fazekas Gabriella ásványkőzettani vizsgálatokkal; Paálné Solt Mária szénkőzettani vizsgálatokkal; Víghné Fejes Magdolna a ritkafémek geokémiai vizsgálatával.
Mecseki Szénbányászati Tröszt: Bimbó Mihály Pécsbányatelep bányaföldtani leírásával; Csörnyei Zoltán Petőfi-akna bányaföldtani ismertetésével; Fejér Leontin az összlet gazdaságföldtani értékelésével; Gaál György a zobáki alapszelvény mintagyűjtésével; Kiss József Pécsszabolcs bányaföldtani leírásával; Kovács István a komlói Kossuth-, III-as és Anna-aknák bányaföldtani ismertetésével; Major Géza a zobáki üzem bányaföldtani leírásával; Maul Ernő az Északi-pikkely bányaföldtani ismertetésével; Pólay György a kutatástörténet összefoglalásával; Szűcs István Béta-akna bányaföldtani leírásával.
Országos Földtani Kutató és Fúró Vállalat: Bóna József palynológiai vizsgálatokkal; Nagy József a rétegtani törvényszerűségek vizsgálatával, valamint Hosszúhetény és Ófalu teleptani ismertetésével; Némedi Varga Zoltán a geofizikai jellemzők vizsgálatával, valamint Szabolcs-Dél, Komló és Máza-Dél fúrásos kutatás alapján adható teleptani ismertetésével.
Vissza