Előszó
A Magyar Állami Földtani Intézet 110 éves tevékenysége hűen tükrözi a magyar gazdasági élet mindenkori helyzetét, feladatait, problémáit. Munkássága, célkitűzései követték állami és társadalmi életünk sorsfordulóit, közvetve a világgazdasági helyzet gyakori változásait. Ma már lehetőségünk és egyben feladatunk (főleg a felszabadulás utáni 35 év gazdag tapasztalatainak birtokában) a földtani kutatómunka még körültekintőbb tervezésével, következetesebb végrehajtásával, eredménycentrikus számonkérésével a földtudományt megillető és a népgazdaság által igényelt lépéselőny megszerzése, offenzív és hosszútávú kutatáspolitika kialakítása.
Ennek lehetőségét a kiemelkedően eredményes földtani kutatás által meghatározott időre biztosított ásványi nyersanyag-ellátottság (ez feltétele a távlati célokat is figyelembe vevő, de ugyanakkor tudományosan megalapozott nyersanyag-kutatási stratégiának), valamint a társadalom részéről széleskörűen és egyre konkrétabban megfogalmazódó igények teremtették meg.
1979. évi aktualitását a globális energia- és nyersanyag-éhség, a hazai ásványi nyersanyagok fokozott hasznosítására irányuló párt- és kormányhatározatok, a tudományos kutatás továbbfejlesztését célzó tudománypolitikai felülvizsgálatok és határozatok, „Az ország természeti erőforrásainak átfogó tudományos vizsgálata" című tárcaszintű kutatási főirány országos szintre emelése, az V. ötéves terv eredményes befejezése és a VI. ötéves terv koncepcionális előkészítése egyaránt bizonyítja.
A lényegesen megváltozott környezeti feltételek, az Intézet vezetésében történt személyi változás és a záródó kutatási programok szükségszerűvé tették koncepcióink, célkitűzéseink, feladataink felülvizsgálatát, illetve kialakítását. A munkát az Intézet profiljának és alapvető feladatainak ismételt átgondolásával, a VI. ötéves terv földtani kutatási feladatainak kialakításával és az ebből adódó 1980. évi feladatok meghatározásával kezdtük.
Ennek eredményeképpen kialakult, hogy az Intézet fő profilja
- az ország területének regionális földtani kutatása a hasznosítható ásványi nyersanyagok feltárása és a népgazdaság távlati fejlesztési terveinek megalapozása céljából,
- a földtani előkutatás, mint a gyakorlati célú geológiai kutatás első fázisa,
- a további nyersanyag-kutatási fázisok tudományos módszerű és gazdasági mérlegelést is lehetővé tevő megalapozása.
Vissza