Előszó
Intézetünk a korábbi évek munkájához kapcsolódva, ismét jelentős előrehaladást ért el a népgazdasági szempontból kiemelkedő fontosságú hegységek és medencék földtani vizsgálata és a földtani térképek szerkesztése és közreadása terén. E fő feladatának teljesítése mellett az Intézet 1967-ben jelentős erőket biztosított a külső megkeresések alapján végzett szerződéses kutatómunkákhoz is. A földtani adatgyűjtés, tárolás és információs szolgálat országos ellátása kapcsán tovább bővültek az adattár, a gyűjtemények, a térképtár és a könyvtár feladatai. Sikerrel léptünk előre a lelőhely- és prognózistérképek összeállítása és nyomdai közreadása terén, megszerkesztettük az ország területének paleo-mezozóos alaphegységtérképét.
Az előző évhez hasonlóan, feladataink sorában első helyen állt a Dunántúli-középhegység területén végzett sokirányú kutatómunka. A részletes földtani és mérnök-geológiai térképezés, a kutatófúrások telepítése és anyagvizsgálata, a bauxit és a jó minőségű barnakőszén további feltárási lehetőségeinek tisztázása, a mangánérc és számos más, hasznosítható ásványi nyersanyag kutatása mellett jelentős erőfeszítést tett Intézetünk a Középhegység térképsorozatának megjelentetése terén is. Utóbbi feladatkörhöz kapcsolódik a 25 000-es és részben a 200 000-es térképek szerkesztése ill. kiadása, a mélyföldtani, építésföldtani, fácies- és prognózistérképek összeállítása és nyomdai közreadása.
A Középhegység kutatása mellett fontos és egyre fokozódó szerephez jutott az Alföld komplex kutatása és térképezése, melyet az Országos Kőolaj- és Gázipari Tröszttel és az Eötvös Loránd Geofizikai Intézettel szoros együttműködésben végeztünk. A Szolnok, a Csongrád és a Hódmezővásárhely jelű 100 000-es méretarányú lapok területén folytatunk térképező és anyagvizsgáló munkát.
Vulkáni hegységeink térképezési és térképszerkesztési munkáinak ütemét is jelentősen fokoztuk az elmúlt évben. Kutatócsoportjaink összefogott erőinek további koncentrálásával elérhetővé válik, hogy a vulkáni hegységek teljes térképsorozatát egy évvel a kitűzött határidő előtt elkészítsük. A soron következő feladat a földtani kutatómunka eredményeinek összefoglalása lesz, mely a Mátra és a Tokaji-hegység monográfiáinak közreadásával zárul le. Az elmúlt év során a Mátra hegységben megismert újabb, ércesedett telérképződmények vizsgálata már az 1968-as év tervfeladataként szerepel.
Előkészületet tettünk az észak-magyarországi harmadidőszaki üledékes medencék vizsgálatára, ennek első lépéseként nagy volumenű anyag- és adatgyűjtő munkát végeztünk.
A térképező csoportok mellé felzárkóztak laboratóriumaink is, az év során jelentős teljesítményt nyújtva mind a területi anyagvizsgálat, mind a módszertani kutatás és az önálló kutatómunka terén.
Vissza