Előszó
Az 1969. esztendő, amelyről a Jelentés szól, valamint az 1970. esztendő, amelyben a Jelentés az olvasó elé kerül, az ELGI fejlődésének talán legjelentősebb két éve.
1969-ben volt 50 éve, hogy...
Tovább
Előszó
Az 1969. esztendő, amelyről a Jelentés szól, valamint az 1970. esztendő, amelyben a Jelentés az olvasó elé kerül, az ELGI fejlődésének talán legjelentősebb két éve.
1969-ben volt 50 éve, hogy Eötvös Loránd meghalt és munkáját tanítványaira, majd ezek tanítványaira, vagyis ránk hagyta. Tekintsük át röviden az Intézet tevékenységét a félévszázados évfordulón.
Központi Laboratóriumunk lényegében (a Jelentés megjelenésekor ténylegesen) elkészült.
Felszerelünk egy nagyteljesítményű MINSZK-32 számítógép-központot, amely értelmező és műszerfejlesztő munkánkat rendkívül előrelendíti. Digitális műszerfejlesztésben elértük azt a stádiumot, hogy realitásában már alig lehet kételkedni. És amíg ezekkel az egészen modern eszközökkel a jövendőt alapozzuk, a jelenről sem feledkezünk meg. Földtani jellegű kutatásaink a kőolajipar és az alumíniumipar mellett, a magyar bányászat nagy részét érintik. Vízföldtani, valamint mérnökföldtani kutatásaink pedig újabban az ELGI egyik legfontosabb feladatkörévé váltak. Földkéregkutatásban világviszonylatban is érdekes eredményeink születtek és egyéb földfizikai kutatásaink (pl. a lassan változó földi erőterek megfigyelése) is bekapcsolják intézetünket a geofizika nemzetközi vérkeringésébe.
Számos két- és többoldalú nemzetközi kooperációs szerződés segíti munkánkat. Ezeket a szerződéseket elsősorban KGST partnereinkkel kötöttük, de tudományos-kereskedelmi kapcsolataink alakultak ki nyugati intézményekkel is; továbbá szakértőink dolgoznak fejlődő országokban. Kutatásaink a geofizika birodalmának jórészét átfogják, a mérnökgeofizikától a földkéregkutatásig, a szcintillációs fúrólyukszelvényezéstől a digitális műszerfejlesztésig. Ezt a helyzetet az élet alakította ki, s mivel vákuumot nem hagyhatunk, rugalmas szervezetünkkel megpróbálunk igazodni bármilyen követelményhez, legyen az mongóliai expedíció, vagy töbörkutatás a Dunántúli Középhegységben.
Tény azonban, hogy ez a sokrétűség figyelmünket megosztja, és csak úgy tudunk helytállni, ha messzemenően támaszkodunk az ELGI jónéhány képzett és akadályt nem ismerő dolgozójára, valamint testvérintézményeinkre.
Vissza