Előszó
1968. Évi Jelentésünk szerkezete nem különbözik az előző éviétől, meri úgy véljük, hogy abban sikerült megtalálni azt a formát, amellyel legjobban tudjuk tevékenységünkről az illetékeseket...
Tovább
Előszó
1968. Évi Jelentésünk szerkezete nem különbözik az előző éviétől, meri úgy véljük, hogy abban sikerült megtalálni azt a formát, amellyel legjobban tudjuk tevékenységünkről az illetékeseket tájékoztatni. Az Évi Jelentések szerkesztésénél mindig tekintettel vagyunk arra, hogy a szóbanforgó év terve az előző évek szerves folytatása. Évi Jelentéseink is egy szervesen növekvő és egymáshoz kapcsolódó folyamatsort regisztrálnak. Ezért tanácsoljuk az olvasónak, hogy Évi Jelentésünk lapjainak forgatása közben az előző év jelentését is tartsa keze ügyében. Kutatásaink szerkezete 1968-ban lényegesen nem változott, bár földtani kutatásaink módszertani jellege egyre inkább kidomborodik. A két nagy tájegység: az Alföld és a Dunántúli Középhegység komplex geofizikai kutatása jelentősen különbözik. Ez, egyebek között abban is megnyilvánul, hogy - amint a figyelmes olvasó bizonyára észre veszi - az Alföldnél nem közöljük részletesen a teljes anyagot, mert az 1968. évi eredmények további kiegészítése és analízise szükséges.
A Dunántúli Középhegységben viszont 1969-ben - még a jelentés lezárása előtt - már olyan eredményeket kaptunk az 1968-ban kutatott területeken, hogy vétkes formalizmus lett volna ezeket Évi Jelentésünkből kihagyni. Ettől a két esettől eltekintve azonban a naptári évek szerint tagoljuk tevékenységünket.
Amit múlt évi jelentésünkben még csak ígértünk, a mérnökgeofizikai és hidrogeológiai komplex geofizikai kutatás jelentősen kifejlődött és egyre terebélyesedik mind területileg, mind pedig módszertanilag. Túljutottunk azon a kezdeti félszegségén, hogy a közismert módszereket egyszerűen léptékben csökkentettük a mérnökgeofizika igényeihez. Ma már kialakult egy sajátos mérnökgeofizikai metodika, sőt a speciális műszerezettség terén is fontos lépéseket tettünk.
Műszertani fejlődésünk már az 1968 szeptemberi műszerkiállításon (A Magyar Technika Házában, a XIII. Geofizikai Szimpóziummal kapcsolatban) jó benyomást keltett még külföldi vendégeinkben is. Ez a fejlődés két nagy kutatási ág köré csoportosul; ez a két ág a mélyfúrási geofizika és a szeizmika. Óriási erőfeszítéseket teszünk, hogy elérjük a nemzetközi színvonalat és műszereink ne csak saját használatra gazdaságtalaul előállított egyedi készülékek, hanem szériagyártásra alkalmas, exportképes, devizaszerző áruk legyenek. Az alapokat megteremtettük, de komoly nehézséget okozott, hogy a kutatásból, gyártásból, gyártmányfejlesztésből, piackutatásból, propagandából és eladásból álló folyamatsor nálunk túlságosan széttagolt.
Vissza