Előszó
A kötet, melyet az olvasó kezében tart, egy lexikon-sorozat harmadik része. Előzményei A magyar állam szervei 1945-1950, 1985-ben, A tanácsigazgatás szervei 1950-1970, 1988-ban jelentek meg...
Tovább
Előszó
A kötet, melyet az olvasó kezében tart, egy lexikon-sorozat harmadik része. Előzményei A magyar állam szervei 1945-1950, 1985-ben, A tanácsigazgatás szervei 1950-1970, 1988-ban jelentek meg Budapesten, a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó gondozásában. Jelen kötetünk az első közvetlen folytatásának tekinthető, attól azonban nemcsak a vizsgált időszak vonatkozásában tér el, hanem abban is, hogy nem tartalmazza a helyi közigazgatás (tanácsigazgatás) szerveit, miután ezek feldolgozását a fent említett 1988-ban kiadott kötet tartalmazza. Mindkét kötettel természetszerűleg szerves kapcsolatban áll, ami az előzményekre való gyakori utalásokban is megmutatkozik.
Levéltárunkat a sorozat elindításához az a felismerés vezette, hogy a levéltáros feladatát csak úgy tudja lelkiismeretesen ellátni, ha valamennyi szervet ismeri, melynek iratanyaga a levéltár gyűjtőkörébe tartozik, ha tisztában van az így őrizetébe kerülő iratanyagot létrehozó szerv működésével, feladatával és azzal az egész irányítási mechanizmussal, melybe az illető szerv beépült.
A szervtörténeti kutatásoknak természetesen nemcsak a levéltárosok munkájának megkönnyítése miatt van jelentőségük. Egy politikai rendszer társadalmi, gazdasági, kulturális szándékai, elképzelései, szellemi befolyása mindig az adott intézményeken, az egész intézményrendszeren keresztül érvényesülnek, így ezek történetének, funkcióinak feltárása, az egész történelmi periódus jobb megismeréséhez segítséget nyújt. A szervtörténeti kutatások, az igazgatás-szervezés konkrét tapasztalatait igyekeznek feltárni, így a jelen vonatkozásban is tanulságosak. A fentiek értelmében a lexikon szócikk-anyaga adattárként kíván szolgálni a történeti, igazgatástörténeti, szociológiai, politológiai kutatásokhoz is.
Vissza