Előszó
Két évtizede szabadult meg népünk a hitlerista megszállóktól. Húsz esztendeje omlott össze az a tőkés-nagybirtokos uralom, amely a szörnyű háborúba sodorta a magyar népet.
A háború után megszületett az új néphatalom, amely két évtized alatt lerakta a szocializmus alapjait és megkezdte az új társadalom teljes felépítését.
Hazánk felszabadulás utáni gazdaságtörténetének feltárása csak a legutóbbi években indult meg és egyelőre leginkább az első esztendőkre vonatkozik.
A közelmúlt eseményeinek vizsgálatát, feldolgozását általában megnehezíti, hogy azok még nem váltak történelemmé. Bonyolult feladat az olyan jelenségek megítélése, amelyek még napjaink valóságához tartoznak, olyan problémák felvetése, amelyeknek megoldásával ma is küzdünk.
Úgy véljük, mégis meg kell írnunk a kisipar gazdaságtörténetét, ha nem is támaszkodhatunk a kor módszeres gazdaságtörténeti feldolgozására. Szükségük lehet e történelmi tényekre azoknak, akik majd csak könyvből ismerik meg ennek az időszaknak eseményeit.
A marxista történetírás, a kutatás és elemzés tárgyát a történelem egészének részeként vizsgálja. Ezért a magánkisipar húsz évét a hazánk nagy sorsfordulója óta végbement általános fejlődés nagyon vázlatos ismertetésébe ágyazva, szakaszokra bontva, kívánjuk megvilágítani. A kisipar helyzetének teljesebb megértése kedvéért a felszabadulást megelőző történeti helyzetkép vezeti be a művet. Az egyes fejezetek előtt ismertetjük az időszak politikai és gazdasági körülményeinek kereteit.
A könyv célja, hogy az általános fejlődés folyamatába beillesztve, de a felszabadulással megindult új korszakban mutassa be a magánkisipart.
Vissza