Előszó
Főiskolánknak lelke a könyvtár. A testnevelés irodalmának valóban ritka gyűjteménye. Magában foglalja a mult és a jelen műveit, nemcsak magyarnyelvűeket, hanem sok más nyelven írottat is....
Tovább
Előszó
Főiskolánknak lelke a könyvtár. A testnevelés irodalmának valóban ritka gyűjteménye. Magában foglalja a mult és a jelen műveit, nemcsak magyarnyelvűeket, hanem sok más nyelven írottat is.
Semmiképen sem elég azonban, ha az értékes könyveknek csupán birtokában vagyunk - sőt még az sem elég, ha tudományos módszer szerint rendezett és áttekinthető a gyüjtemény -, az egyes munkáknak hamar feltalálhatóknak kell lenniök. Ezt a célt szolgálják a közeljövőben kiadandó könyvjegyzékeink.
A ritka, a ma már beszerezhetetlen, csupán igen kevés példányban fellelhető, a mult században, esetleg századokkal ezelőtt megjelent művekről azonban még ily jegyzék készítésénél is tovább kell menni:- értékük, tartalmuk, történetük szerint méltatni is kell őket, nagy feladatot kell tehát elvégeznünk. Főiskolai hallgatóink számára ugyanis ténylegesen használhatóvá, gyümölcsöztethetővé csupán úgy tehetjük könyveinket, ha mindazt előre elmondjuk, amit elolvasásuk előtt tudni kell: ki volt a szerző, minő szerepet játszott a testnevelés terén, hogy hatott korára, mi a munka értéke és jelentősége és így tovább, mert mindezek ismerete fontos a tudományosan kutató számára. Ezt a feladatot kívánjuk az első ilynemű kísérletnek számító munkával megoldani.
A főiskolai könyvtár az utóbbi években rendkívüli mértékben gyarapodott. Az ebben a munkában ismertetett könyvek, tehát a régebbiek, vagyis a testnevelés újkori kezdeteinek korából való művek azonban mind ahhoz a törzsgyüjteményhez tartoznak, amelyet érdemekben oly gazdag hivatali elődöm, dr. Szukováthy Imre min. tanácsos, páratlan szakértelemmel és odaadással teremtett meg a főiskola számára. Hogy tehát jelen könyv egyáltalában megszülethetett, az tulajdonképen az ő érdeme.
Budapest, 1942 május hó.
Dr. Misángyi Ottó.
Vissza