Előszó
A "Fölfedezések könyvének" mintegy kiegészítéseként nyujtjuk át ezennel a "Találmányok könyve" című eme gyüjteményes munkát a mívelt magyar olvasóközönségnek.
Mig amott az emberiség lakóhelyének, földünknek egyes alkatrészeivel és az ismeretlen részeknek fölkutatására irányult vállalkozásoknak hosszú sorával ismerkedtünk meg: emitt az emberi szellemnek nagyszerű, eredményekben gazdag találmányairól fogunk magunknak tudomást szerezhetni.
Az embert a Teremtő a föld urává tette, a föld fölötti ezen uralmát azonban fáradtságos munka árán kell kivívnia; de nem a testi erőnek, a szellemnek harca az, melyet az ember a természettel, a természetnek erőivel vív. Egyedül szelleme teszi az embert képesség arra, hogy a természet többi élő, de oktalan teremtményeit féken tudja tartani, hogy a föld rejtett kincseit föl tudja kutatni, hogy a természet erőit saját előnyére ki tudja használni.
Az egyes embernek úgy, mint az összes emberiségnek élete tehát szakadatlan küzdelem a létért, de nemes küzdelem, mert hiszen az önmagában talán önzőnek látszó ama törekvés, hogy a föld felett gyakorlott hatalmát nagyobbítsa, a természet legtitkosabb erőit szolgálatába hajtsa és saját céljaira fölhasználja - végső elemzésében amaz igyekezetben összpontosúl, hogy az emberi nemet a tökéletességnek mind amgasabb fokára emelje, teremtőjéhez, alkotójához mind közelebb hozza!!
Az észnek eme harca, az emberi szellemnek eme találkonysága tehát még nem érte el kifejldésének végső határát. És így szolgáljanak az itt nyujtott lapok mint az emberi nem mívelődéstörténetének kiegészítői, egyrészt az eddig elért eredmények tekintetében emberi méltóságunk tudatának ébresztéseül, másrészt egyeseknek talán buzdításúl, hogy a kijelölt uton tovább haladva, idővel talán ők is eme szellemi harcosok halhatatlanjainak sorában helyet foglalhassanak!
A pálya nyitva áll, előre! a pálya végén int a babér.
Pozsony, 1885-ik évi april hó 10-ik napján.
Vissza