Előszó
A háború utáni ötéves tervben 11 szovjet gépgyártás technikai színvonalának emelkedése megköveteli, hogy a gépalkatrészek szilárdságát és élettartamát fokozó új korszerű hőkezelési módszerek meghonosodjanak és továbbfejlődjenek.
E módszerek közé tartozik a felületi edzés, mely gépgyárainkban igen fontos szerepet játszik a termelvények minőségi javításának szempontjából.
A háború utáni, negyedik ötéves terv a népgazdaság újjáépítése és fejlesztése ötéves tervének feladata, hogy az összes iparágakban minden szempontból kiszélesítse az oxigén és éghető gázok alkalmazásának területét és ezzel kapcsolatban igen időszerű a felületi edzésre alkalmazott gáz-oxigén láng felhasználásának kérdése.
Egész a közelmúltig a felületi lángedzést (többek között az acetilén-oxigénes edzést) - nagyon indokoltaid - félig-meddig kézműves kezelési eljárásnak tartották, melyet nem lehetett pontosan ellenőrizni és amely egyáltalán nem biztosította a jó minőségű, egyenletes eredményeket.
Az utóbbi években azonban a készülékek kidolgozásánál és a lángedzés technológiai folyamatánál elért eredmények gyökeresen megváltoztatták ezt a helyzetet.
A lángedzés korszerű folyamata teljes értékű, kiváló hőkezelési módszer, melynek a közeljövőben a nagyfrekvenciájú elektromos edzéssel együtt széles körben el kell terjednie gyárainkban.
A lángedzés sikeres elsajátítása és további tökéletesítése céljából ki kell dolgozni a folyamat tudományos alapjait.
Az utolsó tíz esztendőben a külföldi műszaki irodalomban sok olyan dolgozat jelent meg, mely ezzel a módszerrel foglalkozik. Túlnyomó többségben ezek a cikkek csupán leírók vagy kizárólag reklámcélokat szolgálnak. Az a kisszámú munka, amelyik tudományos jellegű, nem terjed túl néhány részletkérdés megoldásán. Mindezen munkák eredményei csak a folyamat bizonyos meghatározott feltételeinél, bizonyos meghatározott berendezés esetében alkalmazhatók.
Vissza