Előszó
A Minisztertanács 1978. decemberi határozatai, valamint az MSZMP XII. Kongresszusa világosan meghatározzák az elkövetkező évek gazdaságpolitikai koncepcióját, tendencia jellegű változásait. Ennek...
Tovább
Előszó
A Minisztertanács 1978. decemberi határozatai, valamint az MSZMP XII. Kongresszusa világosan meghatározzák az elkövetkező évek gazdaságpolitikai koncepcióját, tendencia jellegű változásait. Ennek értelmében: "Az irányítási munkában és a mindennapi gyakorlati munkában egyaránt elsőbbséget kell adni a gazdasági egyensúly kérdéseinek, vagyis a minőségi és hatékonysági tényezők fokozott előtérbe állításával biztosítani kell népgazdaságunk kiegyensúlyozott fejlődését. Minden más feladatot ennek kell alárendelni."
Általános jelenség ma a világgazdaságban, hogy a legtöbb ország egyensúly hiánnyal és növekedési nehézségekkel küzd. A utóbbi években ugyanis nemcsak a cserearányok változtak meg, nemcsak a gazdaságok egymáshoz viszonyított erővonalai alakultak át, nemcsak új szűkösségek vannak és új krízisek fenyegetnek, hanem a gazdasági növekedés eddig követett típusa is elavult.
Az új gazdaságpolitikai koncepció lényegi jellemzője, hogy "erőteljesebben kibontakoznak az intenzív gazdasági fejlődés jegyei: a hatékonyság és a növekedési ütem új, kölcsönös egy másra hatása alakul ki", s a fejlesztéseket a hatékonyság és külgazdasági vonatkozások egésze szempontjából ítéljük meg.
Az intenzív - gazdasági fejlődés minőségi és hatékonysági követelményeinek érvényesülését szolgálja vállalati szinten mindenekelőtt a termékszerkezet korszerűsítése, a belső tartalékok feltárása és hasznosítása, illetve a vállalati szervezésben rejlő lehetőségek fokozott kihasználása.
A gazdasági növekedés új, intenzív formájának jobb megértése céljából ezért hangsúlyoznunk kell, hogy a "fejlődést" nem szabad a "növekedés" szinonimájaként kezelnünk. Egy szakember fejlődése is érezhetően szétválik információ-befogadási (tanulási, "akkumulálási") és feldolgozási - szintetizálási (alkotó) szakaszokra. A gazdaság fejlődésében is megkülönböztethetők azok az időszakok, amikor a mennyiségi növekedés dominál, azoktól, amelyeknek a mennyiségi növekedésben elért eredmények "termőre fordítása" ("szintetizálása") az előtérben levő feladata, és amelynek végrehajtása nélkül a növekedés-gyarapodás értelmetlenné - sőt: távlatilag lehetetlenné - válik!
Vissza