Előszó
A Debreceni Egyetem „Tehetségkutató és Tanácsadó Kutatócsoportja" 2011- ben „A kreativitás többszempontú vizsgálata" című projektjére pályázati támogatást nyert az Oktatásért Közalapítványtól (pályázati azonosító: NTP-OKA XXV). A kutatási eredményeket ebben a tanulmánykötetben közöljük.
Ez az összeállítás a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének munkatársai, illetve egykori és jelenlegi PhD-hallgatói által végzett, a kreativitással közvetlenül vagy közvetve összefüggő kutatásokat foglalja egybe az Oktatásért Közalapítvány pályázati támogatása segítségével. Arra törekedtünk, hogy egyrészt friss munkákat mutassunk be, másrészt lehetőség szerint reprezentáljuk azt a sokszínűséget, amely a kreativitáskutatásokra világszerte jellemző. Remélhetőleg a tanulmánykötet írásai, a bemutatott eredmények meggyőzik az olvasót arról, hogy a kreativitás tudományos igényű tanulmányozásának komoly gyakorlati haszna van. és hosszú távon a társadalom érdekeit szolgálja.
Először a kreativitás fogalmának, vizsgálatának és fejlesztésének elméleti összefoglalóját adjuk közre, három íráson keresztül. Ezt követően vesszük sorra a pályázatban megjelölt kutatási témákat.
A következő kutatási téma a kreatív (produktív) tanulás vizsgálata. A kreatív tanulást fejlesztő programok beválogatási, hatásvizsgálati gyakorlata szempontjából lényeges, hogy adatokat gyűjthessünk arról, mennyire produktív, mennyire kreatív tanulás jellemzi a jelentkezőket és a résztvevőket.
Egy másik fontos témakör a kreatív tanulásfejlesztő programokra, illetve hatékonyságuk vizsgálatára fókuszál. A Tehetségpontoktól elvárt egyik szakmai alapkövetelmény, hogy minimum önkontrollos hatásvizsgálattal alátámasztott tehetségfejlesztő programokat működtessenek. A bemutatott kutatás gyakorlati jelentősége, hogy eredményeképpen a hazai kreativitásfejlesztő és tanulásfejlesztő gyakorlatban egy hiánypótló, hatásvizsgálattal alátámasztott programot ajánlhat alkalmazásra.
Ajánlunk egy összetett kutatási témakört is, ami a tudományterületi kreativitás és a teljesítmény összefüggéseire koncentrál. Külön tanulmányban vizsgáljuk a kreatív konfliktusmegoldás problémakörét is.
Vissza