Előszó
Három évtized telt el a magyar mezőgazdaság szocialista átszervezésének kezdete óta. Ebben az időben alakultak meg Túrkevén is az első termelőszövetkezeti csoportok. Túrkeve dolgozó parasztsága azonban egy történelmi lépéssel megelőzte az ország többi települését és az ország első termelőszövetkezeti városa lett. Harminc év nem nagy idő a mezőgazdaság, az egyes szövetkezeti gazdaságok történetében. S mégis, e viszonylag rövid idő alatt a szövetkezeti parasztság élet- és munkakörülményei olyan alapvető módon megváltoztak, amire korábban évszázadok sora is kevésnek bizonyult.
„A közös gazdálkodás három évtizede Túrkevén" c. mű egyben az elmúlt évek zárszámadása is. E műben, mint tükörben, minden túrkevei szövetkezeti tag, a vezetők, a felügyeleti szervek dolgozói megláthatják munkájuk eredményét, mérleget vonhatnak, hogy mi mindent tettek jól, mit csinálnának másként. A megtett útra való visszaemlékezés nemcsak tiszteletadás a hajdani alapítóknak, a később csatlakozóknak, a segítőknek, hanem a tanulságok levonása is. Erőmerítés a jövő nagy feladataihoz: a fejlett szocializmus viszonyai között a szövetkezeti gazdaság magasabb szinten történő továbbépítéséhez.
A mezőgazdaság szocialista átszervezésének előrehaladásával mind nyilvánvalóbbá vált, hogy a szövetkezetek létrehozása csak a nagyüzemi gazdálkodás kereteit jelentette. Ettől semmivel sem könnyebb, sőt sok tekintetben nehezebb az a sok éves, évtizedes szövetkezeti építőmunka, ami a korszerű szövetkezeti nagyüzemi gazdaságok létrehozásához szükséges. Túrkeve termelőszövetkezetei is annak a függvényében voltak képesek fejlődni, ahogy növekedtek saját erőforrásaik, növekedett az állami támogatás, továbbá a gazdaságok önállósága. Az egészséges gazdasági fejlődés teremtett szilárd alapot a szövetkezetek demokratikus működésének, az önigazgatás fejlődésének, ami egyben kedvezően is hatott a közös gazdálkodásra. Mindez együttesen Túrkevén is elvezetett a szövetkezeti tagok létbiztonságához, szociális és kulturális felemelkedéséhez.
Túrkeve termelőszövetkezeti város szövetkezetei állandóan vonzották az érdeklődőket. A Szovjetunió kolhozmozgalmának tapasztalatait a hazai szövetkezeti mozgalomba átültetve Túrkevén s a többi szövetkezeti város és község szövetkezeteinek működésén keresztül tanulmányozhatták leginkább. Ez nagy történelmi küldetés volt még akkor is, ha az nem történt minden hiba nélkül. Túrkeve termelőszövetkezetei az alakulás utáni években főleg az üzem megszervezésében, a szövetkezeti élet rendjének, a közös gazdálkodás kialakításában szolgáltak példaképül. Több éves kemény munka árán értek el egy-egy termelési ágban kiemelkedő eredményeket, de közülük egy, össztevékenységével, eredményes fejlődésével elnyerte a „Kiváló Termelőszövetkezet" címet is. Túrkeve termelőszövetkezetei nemcsak bázisul szolgáltak a szövetkezeti mozgalom további kiszélesítéséhez, de tagjai a szövetkezeti szervező munkában rendszeresen aktívan részt vettek.
Minden elismerés az alapító tagoknak, akik merték vállalni az új paraszti élet megteremtésével járó nehézségeket, akik szembefordultak az ellenforradalmi támadással s megvédték a szövetkezeteket a feloszlatástól, a közös vagyont a széthurcolástól. A fiatalabb generáció részéről ennek elismerése azzal fejezhető ki, ha az idősebb generációt megbecsülik, gondjaikban mellettük vannak. A staféta átvételénél pedig nemcsak a munkaeszközöket vegyék át tőlük, hanem a szövetkezethez való hűségüket, ragaszkodásukat, helytállásukat.
Vissza