Előszó
A jegyzet összeállításakor sok fejtörést okozott annak eldöntése, hogy mely témakörökre kellene koncentrálni, - hiszen a szakterület igen tág teret ad -, legyen-e az anyag általános elméleti vagy vállalati megközelítésű, ill. az utóbbi esetén mely vállalatokat célozzon meg.
Az egyetemi kollégákkal, a gyakorlati szakemberekkel és a hallgatókkal folytatott viták eredményeképpen az a vállalati szemléletet előtérbe helyező felfogás győzött, amely a közlekedést mint termelési funkciót vizsgálja, azaz az újratermelési folyamat komplex áruáramlási rendszerébe beágyazva szemléli. Így, a mikroszemlélet megtartása mellett, az anyag igyekszik elszakadni az egyes közlekedési alágazatoktól ill. a (nagy)fuvarozó vállalatoktól.
Ma már egyre több közlekedési vállalat jut túl azon a szemléleten, amely csak a közlekedés, illetve saját tevékenységének hatékonyságát helyezi előtérbe. Az új szemléletű vezetők stratégiájukat egyre inkább a termelő és szolgáltató szféra (azaz az ipari, mezőgazdasági, kereskedelmi vállalatok) áruáramlási rendszereinek elemzésére, marketing szemléletű optimalizálására alapozzák, mintegy „beépülve" az üzleti folyamatokba.
Különösen fontosnak tartottuk a rendszerszemléletű megközelítést is, annál is inkább, mivel mindvégig hangsúlyozni szeretnénk, hogy a közlekedést komplex módon, egy nagyobb - logisztikai - rendszer alrendszereként kell felfognunk.
Külön kiemelendőnek tartjuk, hogy a hazai közlekedésmanagementben ezen - talán újszerűnek is nevezhető - szemléletmód kialakításában, a jegyzet összeállításában nagy segítségünkre voltak az elmúlt évfolyamok közlekedés-szállítás szakos hallgatói, akik kritikai megjegyzésekkel, fordításokkal, tudományos tevékenységgel segítették munkánkat.
A széles körű szakirodalom feldolgozás során gyakran találkoztunk az egyes szerzők különböző véleményt képviselő álláspontjaival. A szerkesztői munka nem törekedett ezen eltérő álláspontok feltétlen kiszűrésére, ill. egy „optimális" vélemény kialakítására.
Igyekezett viszont az anyagot egységes szemlélet alapján csoportosítani, rendszerezni. Az olvasóra vár annak eldöntése, hogy ez a csoportosítás megállja-e a helyét. Nagy érdeklődéssel várjuk az olvasók észrevételeit, véleményeit, javaslatait.
Vissza