Előszó
Részlet a könyvből:
"Az UNESCO a 2001 -2010-es nemzetközi évtizedben a világ kulturális sokszínűségét és a pluralizmus előmozdítását és védelmét helyezte a figyelem középpontjába. Ez a nyilatkozat tükrözi a világ országai többségének, így Horvátországnak is azon óhaját, hogy a kultúra és a nemzetközi kulturális együttműködés fejlesztésével jogot és méltó feltételt biztosítson a tagországok kultúrájának fennmaradásához, továbbá elért eredményeinek, és a különböző emberi igényeknek, érdekeknek megismertetéséhez. Mégis, a horvát kortárs művészet, s ezen belül a horvát kortárs rajzművészet is, kiváltképp annak a legértékesebb és legmagvasabb része, továbbra is várja, hogy a széles európai közönség és a világ kulturális nyilvánossága felfedezze, mint az egyetemes műveltség, valamint az UNESCO cselekvési programja segítségével népszerűsített és újraértékelt szellemi dimenzió és az emberiség örökségének részét. Éppen ezért, ezzel a 70 horvát művész 140 rajzát bemutató kiállítással - Tonko Maroevic akadémikus és a Horvát Köztársaság Kulturális Minisztériuma válogatásában - az a célunk, hogy rámutassunk arra a különleges alkotói folytonosságra, amelyet a legkiemelkedőbb kortárs horvát képzőművészek képviselnek. A több nemzedékhez tartozó alkotók kulcsműveinek tárlata kétségtelenül kortárs művészeti örökségünk ezen szeletének jobb megismerését szolgálja.
A többgenerációs válogatással - pályakezdő fiatal képzőművészek, akik épphogy kiléptek a nyilvánosság elé, valamint a közép-és idősebb korosztályt képviselő beérkezett alkotók műveivel, ugyanis valamennyien együttesen építik saját közösségük kulturális identitását - be szeretnénk mutatni a szerzők művészi nyelvezetének sokféleségét és gazdag rétegeződését. A tárlat anyaga a nemzetközi műértő közönség számára egy alapműfajban - a rajzban - a legkülönfélébb eljárásokkal és képzőművészeti poétika jegyében létrejött, rendkívül ötletgazdag műalkotásokat tár fel. Egyúttal a rajz, ez az annyira autentikus és félreismerhetetlen művészeti kifejezőeszköz, felfedi azt a csaknem teljes eszmei és érzelmi kört, amelyben a képzőművészet, s ezzel a horvát kultúra is erősödött. Szeretném külön kiemelni a kulturális pluralizmus, valamint annak a sokrétű kulturális befolyásnak a jelentőségét, amely századokon át meghatározta Horvátországot, mint a kulturális javak alkotóinak földjét, s amely tipológiailag, stílusban és szellemileg rövidesen megtalálja majd az összhangot Közép-és Nyugat-Európával, hiszen a horvát művészek - ideértve a kiállításon szereplő képzőművészeket is - már több mint egy évtizede rendszeresen részt vesznek valamennyi nagy horderejű európai és Európán kívüli kulturális megmozdulásban. A horvát kortárs rajzkiállításnak különleges szerep jut az európai és az Európán kívüli kultúrák közeledése útjának egyengetésében, hiszen szeretnénk mi is a hazai művészetet széles nemzetközi összefüggésben szemlélni és értékelni az ilyen megmérettetésben elért eredményeket. A kiállítás bepillantást nyújt a kortárs horvát képzőművészeti élet fő vonulataiba és összetevőibe, s ezért szeretnénk remélni, hogy az európai és Európán kívüli festészetben kivívja majd az őt megillető helyet, s fogadtatása, megítélése megalapozza az erőteljes kulturális együttműködés lehetőségét mindenekelőtt a kortárs képzőművészet területén, amely várhatóan további kulturális- és kiállításcseréket fog eredményezni.
Ez a kiállítás a Horvát Köztársaság Kulturális Minisztériuma által kezdeményezett, a művészet terén elért eredményeket népszerűsítő projekt folytatása és kiválóan alkalmas az Európai Unióbeli, illetve a csatlakozásra váró országok és számos Európán kívüli állam kulturális kínálatának gyarapítására, valamint távlatot nyit a velük bonyolított kulturális csereprogram bővítése és gazdagítása előtt. Nagyra értékeljük az ilyen találkozók, a nemzetközi képzőművészeti porondon már lebonyolított számos kiállítás és kulturális rendezvény látványos és sokrétű eredményét, valamint a folyamatos horvát jelenlét jelentőségét a világ, de legfőképp Európa képzőművészeti életében, s ezért ez a tárlat is feltétlenül a kulturális kozmopolitizmusról tesz tanúbizonyságot. Ezért a kulturális nyilvánosság előtt újabb kihívásnak kell eleget tenni: fejleszteni kell saját kulturális eredményeink arculatának megformálását és bemutatását, s egyben felelősséget vállalni a Horvát Köztársaság Kulturális Minisztériuma nemzetközi kulturális politikájának alakulásáért is. Ezen törekvések évtizedek óta nyomon követhetők, így a horvát művészek alkotásai részt vesznek a fiumei Modern Művészeti Múzeum Kortárs Művészetek Galériája által szervezett Nemzetközi Eredeti Rajzbiennálén, a Zágrábi Rajztriennálén, amelyet a Horvát Tudományos és Művészeti Akadémia Grafikai Kabinetje gondoz, továbbá minden fontosabb ilyen témájú nemzetközi tárlaton, mindannyiszor a Horvát Köztársaság Kulturális Minisztériumának támogatásával.
Vissza