Előszó
Az emberiség nagy évszázadai - az időszámításunk előtti VI. valamint az időszámításunk utáni XVI. és a XIX-XX. század - mintegy sarkkövei, fordulópontjai az ember nagyszerű alkotó tevékenységének.
A lőpor, a papír, a könyvnyomtatás, a tengerészeti iránytűvel felszerelt óceánjáró vitorlás, az elektromosság voltak azok as első tudományos és technikai „csodák", amelyek maguk után hozták a tudomány és a technika állandó - az utóbbi két évtizedben pedig szinte viharos fejlődését.
Az ifjúság a 30-as években már azt hangoztatta, hogy a „modern világot" éli, pedig hol volt még akkor ezerkilencszázötvenhét október negyedike?
1957. október 4. A világ első szocialista államából felbocsátották a szovjet tudósok, mérnökök, technikusok és munkások által alkotott első mesterséges égitestet, a szputnyikot. E nagy, világtörténelmi jelentőségű esemény második évfordulóján - 1959. október 4-én - pedig már a III. kozmikus rakétát, amely - az ember akaratát teljesítve - megkerülte a holdat, és felvételt készített az égitest általunk eddig még soha nem látott túlsó feléről.
1961. április 12. Újabb világtörténelmi jelentőségű dátum. Jurij Alekszejevics Gagarin, a szovjet hadsereg őrnagya, a Szovjetunió első űrhajós repülője a Vosztok I. űrhajó fedélzetén megkerülte a földet, megnyitva ezzel a világűr kapuját, az ember űrutazásának korszakát.
A tudomány széles körű felhasználásával az ember behatolt a világűrbe, annak ismeretlen titkait kutatva a kozmosz végtelen messzeségeit ostromolja. Kezében van tehát már az a fegyver, amellyel legyőzheti a távolságot.
Vissza