Előszó
Az utóbbi időben számos könyv jelent meg a magyar könyvpiacon is korunk egyik legfontosabb nyersanyagáról: a kőolajról. Ezek a könyvek kimerítően, sokszor szinte drámaian ismertetik a kőolaj jelentőségét és a kőolaj világhatalmi szerepét.
Kétségtelen, hogy a gőzgép feltalálásával kezdődik az a gépkorszak, ami a műszaki fejlődést viszonylag igen rövid idő alatt csodálatos magasságokba emelte. A gőzgép feltalálásával kezdődő fejlődési időt' a reá jellemző legfontosabb két nyersanyagról a kőszén, illetőleg a vas korának is nevezhetjük. Nagy általánosságban ez a két anyag jelölte meg a fejlődés útját mindaddig, amíg a robbanómotorok meg nem jelentek a színen. A robbanómotorok feltalálásával kezdődik az olaj és a könnyűfémek korszaka. A robbanómotorok előnye a gőzgépekkel szemben nagy fordulatszám, kis súly, kis helyszükséglet! és gazdaságos üzemanyagfogyasztás mellett jobb hatásfok és ezáltal nagyobb teljesítőképesség. Ezért találjuk a robbanómotorokat mindazokban a közlekedési eszközökben, amelyektől nagy gyorsaságot és nagy hatósugarat kívánunk meg. A gépkocsik csaknem kivétel nélkül benzin-, illetőleg Diesel-motorokkal közlekednek. Az akkumulátorokról táplált villamosmotorokkal meghajtott gépjárművek kis hatósugaruk miatt csak igen korlátozott elterjedettségnek örvendenek. Benzinmotorok adják a repülőgépek egyre növekvő sebességét, Diesel-motorok dübörögnek a hajók testében és megtaláljuk őket Földünk legfontosabb vasútvonalain éppen úgy, mint az agrárvidékek nélkülözhetetlen mezőgazdasági gépeiben. Ezeknek a járműveknek fontosságát éis egyre növekvő számát tekintve nem csodálkozhatunk azon, hogy az utóbbi évtizedekben az olajkutatás és az olaj birtoklásának a vágya szinte lázzá fokozódott. Akié az olaj, az uralkodik vízen, szárazon és levegőben. Minden csepp érték, tehát minden ország, amelynek földtani felépítése olajreményre jogosít, igyekezett ezeket a területeit a legbehatóbban átkutatni, hogy legalább részben függetleníthesse magát a „nagyok" akaratától.
Így került sor hazánkban is, habár túlnyomórészt idegen tőkével, de igen nagyszabású olajkutató munkálatokra. Tény az, hogy a kutatások örvendetes eredménnyel jártak és hazánk kőolajmezein egy ifjú kőolajgeológus és kőolaj-műszaki gárda van felnövőben. Az ő kezükbe akarom adni ezt a kis könyvet, hogy megkönnyítsem a dolgukat. Megírásánál vezérelvül az lebegett előttem, hogy ne csak a mérnök, hanem az egyszerű fúrómunkás is útmutatást találjon a lapok között. Ezért világosságra, egyszerűségre és rövidségre törekedtem. Éppen ezért vannak részek, amelyek egészen alapfokú ismereteket közölnek, de vannak elvontabb részek is, melyek a további fejlődés elméleti alapjairól adnak tájékoztatót.
Vissza