Előszó
"Az évszázadokon át lassan, de biztosan haladó pusztulási folyamat az utóbbi évtizedekben hihetetlen mértékben felgyorsult. A káros, szennyező anyagok mindent elárasztással fenyegetnek, a...
Tovább
Előszó
"Az évszázadokon át lassan, de biztosan haladó pusztulási folyamat az utóbbi évtizedekben hihetetlen mértékben felgyorsult. A káros, szennyező anyagok mindent elárasztással fenyegetnek, a szárazföldeket éppen úgy, mint a vizeket, sőt még a levegőt is."
"Egyre több országban ismerik fel, hogy a táj természeti értékei - beleértve a vadon élő állatvilágot is - a nemzeti vágyott részei éppúgy, mint a bányakincsek. a szántóföld, a műemlékek vagy akár a képzőművészeti alkotások. A természeti kincseket azonban a többi nemzeti értéktől az különbözteti meg, hogy nem reprodukálhatók, nem teremthetők újjá. Ha elpusztultak, soha többé nem lehet visszahozni őket."
"A környezetvédelem- és szűkebb értelemben a természetvédelem - nagy kérdéseinek a megoldása természetesen elsősorban a társadalom feladata,
"...Bármilyen bőséges anyagi lehetőségek mellett sem lehet azonban sikerre számítani az egykének, az állampolgárok szemléletének, a természethez fűződő hozzáállásának a megváltoztatása nélkül Óriási különbségek tapasztalhatók e tekintetben még viszonylag kicsiny földrajzi tájakon belül is. Mi sem állunk még nagyon jól a természet értékeinek megóvását célzó munka közüggyé tételében.
Major István ezeket a gondolatait 1979-ben vetette papírra. Mi változott az általa érintett témákban az eltelt majdnem két évtized alatt? Az élő és az élettelen természeti és az épített környezet minőségében pozitív és negatív irányai változások egyaránt végbementek, mind lokálisan, mind globálisan. A Föld nagyobbik részén felerősödtek a negatív tendenciák. A szinte minden kontinensen fel-fellángoló háború, a szélsőséges időjárás, helyenként a túlnépesedés, a szegénység stb., óriási környezeti károkat okoz. Ezek következménye sok esetben globális méretű.
Vissza