Előszó
A "Körlánc" Környezeti Nevelési Projekt és a Debreceni Munkacsoport 1995. október 27-28. napokon országos konferenciát (továbbképző műhelyt) szervezett a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskolán (továbbiakban rövidítve: KFRTKF).
A konferencia címe, központi témája a környezeti nevelés és a helyi tanterv problémái, lehetséges kapcsolódó pontjai köré szerveződött.
Jelen kötetünkben közreadjuk a fenti konferencián elhangzott előadások rövidített, szerkesztett szövegváltozatait és a debreceni környezeti nevelési műhely e témakörbe illeszthető, a Körlánc Debreceni Munkacsoportja által inspirált gondolatokat.
Minta konferencia központi témája, ott is és kötetünkben is alapvető célunknak tekintettük, hogy számba vegyük azokat a szellemi potenciákat, amelyek a környezeti nevelés feladatainak elemzésén keresztül valamiféle segítséget adnak a Nemzeti Alaptanterv szellemében gondolkodó, a helyi tanterv készítésére felkészülő pedagógusoknak.
Ezt a célt szolgálja válogatás logikája, mely deduktív módon haladva a tantervkészítés általános pedagógiai elveiből kiindulva az igények és lehetőségek feltérképezésén keresztül eljut a konkrét megvalósításig, a részletesen megvalósított környezetei program bemutatásáig.
Kötetünket azzal a reménnyel indítjuk útjára, hogy elvi útmutatást, konkrét metodikai segítséget tud nyújtani azoknak az iskoláknak, pedagógusoknak, akik vállalkoznak arra, hogy elinduljanak a helyi tantervkészítés eddig járatlan ösvényein. Bátorítást szeretnénk nyújtani a (nemcsak) környezeti nevelési feladatokat komplex (projekt) módon megvalósítani igyekvő kollegáinknak.
Ezúton mondjunk köszönetet a Körlánc Irodától kapott elvi, gyakorlati segítéségért.
Vissza