Előszó
A termőföld erejének okszerű kiaknázását célzó ismeretek legszélesebb körű elterjesztése ma az ország egyik legfontosabb feladata. Minden olyan törekvés, ami e cél elérésének szolgálatába szegődik, a magyar élniakarást, a magyar jövendőt munkálja.
E cél felé törekszik ez a könyv is, mely »A konyhakerti termények okszerű termesztése« cím alatt szervesen összefoglalt szakszerű előadás keretében kíván tanítást adni mindenki számára, aki a kertgazdálkodásnak ebben az ágában tevékenykedni óhajt.
Egy megdöbbentő arányú világháború dúl körülöttünk, melynek erőfeszítéseiben mi magyarok is tevőlegesen résztveszünk. Különös fontossága van tehát a konyhakerti termények okszerű termesztésének most, amidőn minden növénytermesztésre alkalmas területnek mező- és kertgazdasági művelés alá vétele elsőrendű nemzeti érdek. De ezeknek az ismereteknek különös jelentősége a háború befejezése után sem szűnik meg, sőt meggyőződésem szerint még növekedni fog. Az országhatárok felszabadulásával meginduló hatalmas gazdasági versenyben csak az az ország maradhat életképes és független, amelyik saját belső erőinek értékeket termelő céltudatos munkába állításával tudja biztosítani létét. Ebben az erőkifejtésben elsőrendű helyet kell elfoglalnia annak a munkának, mely termőföldünk kincseinek feltárásával, a magyar nap sugárzó erejének felhasználásával, hazánk különleges természeti adottságainak okszerű és tervszerű kiaknázásával igyekszik piacot biztosítani azoknak a termelvényeknek, amelyek éppen különleges magyar sajátosságuknál fogva alkotják mindenkor a kereslet tárgyát.
Konyhakerti terményeink kiválósága mindenütt és mindenkor elismert volt. Ezért minél szélesebb rétegekben el kell terjeszteni azt a tudást, ami e termények kiváló minőségben szakszerű előállítására elengedhetetlenül szükséges. Ezek az ismeretek mindenkit megtanítanak arra, miképpen tudhat a kicsiny földterülettel rendelkező birtokos is munkájának jövedelméből önálló létet biztosítani. Azt pedig talán hangsúlyoznom sem kell, hogy ezeknek az ismereteknek mekkora a jelentőségük a közellátás szempontjából éppen most, amidőn a virágos kertekből és a díszparkokból is veteményes kertek lesznek.
Erre a könyvre tehát nagy szükség van, mint mindenre, ami a gazdasági szaktudást előbbre viszi.
Most, amidőn e könyv harmadik kiadása elindul útjára a gazdasági szakoktatás úttörő apostola: Tessedik Sámuel születésének 200. évfordulóját ünnepli az ország. Bár nagy művét, az első gazdasági szakoktatási intézményt az emberi tökéletlenség elgáncsolta, de a mai kor embere annál nagyobb hódolattal hajlik meg az Ő soha el nem múló nagy emléke előtt. Az Ő halhatatlan nevével ajkamon bocsátom útjára ezt a könyvet. Az Ő halhatatlan létrehozni akaró törekvése hasson át mindenkit, aki a hazai földhöz szeretettel nyúl, hogy abból új életet fakasszon!
Budapest, 1942 május 3.
Dr. Devich László
miniszteri tanácsos,
a m. kir. földmívelésügyi minisztérium
gazdasági szakoktatási ügyosztályainak vezetője.
Vissza