1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja

Szerző
Szerkesztő
Budapest
Kiadó: Oktatási Minisztérium
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 95 oldal
Sorozatcím: Iskolai emléknapok
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-004-327-0
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Ha majd - néhány év múlva - a középiskolás diák tanulmányaiban eljut a 20. századig, valószínűleg csodálkozó iszonyattal fog visszatekintei a korszak történetére. A lenyűgöző technikai fejlődés... Tovább

Előszó

Ha majd - néhány év múlva - a középiskolás diák tanulmányaiban eljut a 20. századig, valószínűleg csodálkozó iszonyattal fog visszatekintei a korszak történetére. A lenyűgöző technikai fejlődés mellett a jövő tanulójának szemében minden bizonnyal a pusztítás és a barbár kegyetlenség időszakát is jelenti majd a magunk mögött hagyott század. Különösen tragikus a mérleg, amikor hazánk 20. századi történetén tekintünk végig: két modern háború példátlan pusztítása és embervesztesége, az 1919-es forradalmi és az azt követő ellenforradalmi terror, a trianoni ország-csonkítás máig ható következményeivel; a holokauszt iparszerű tömeggyilkossága, a nyilas rémuralom, majd a néhány évvel később kiépülő kommunista diktatúra, amely első másfél évtizedében Rákosi és Kádár vezetése alatt ma már nehezen képzelhető terrorral tartotta rettegésben a társadalmat.
Sokan megkérdezik: mi értelme van újból és újból felidézni a történelem sötét árnyait, felhánytorgatni a múltat? Nem volna-e üdvösebb, ha a szörnyűségek emléke századunkkal és az eseményeket átélő nemzedékekkel együtt enyészne el, és a jövő fiataljai tiszta lappal indulhatnának a 21. századnak? A gondolkodó, társadalmi folyamatokat figyelő ember számára egyértelműen nem a válasz.
Több okunk is van arra, hogy ne hagyjuk feledésbe merülni múltunknak ezeket a tragikus fejezeteit. Elsőként, mert a múlt akarva-akaratlanul is velünk és bennünk él, gesztusainkban gondolkodásunkban, erkölcseinkben és szokásainkban, sokszor irányt szab cselekedeteinknek még akkor is, ha ennek nem vagyunk tudatában. Mindaz, ami elődeink, nagyszüleink és szüleink nemzedékével történt, valamiként része nemcsak a mi, de gyermekeink és unokáink életének is. A nem-tudás tehát nem segíthet ezen, sőt gátolja a felnövekvő nemzedék önismeretét, társadalmi tisztánlátását.
Pedagógiai munkánk egyik fő célja éppen az, hogy felelős, önálló ítéletalkotásra képes, hazájukat szerető polgárokat neveljünk, és ez a múlt ismerete nélkül aligha képzelhető el. Különösen igaz ez a történelem azon időszakaira és folyamataira, amelyek alapjaiban érintik erkölcsi elveinket és demokratikus társadalmunk értékeit. Az iskolai oktatás-nevelésnek jelentős szerepet kell vállalnia abban, hogy olyan nemzedékek nőjenek föl, amelyek számára elfogadhatatlan mindenfajta embertelen diktatúra.
A múlt megismertetése elsősorban a történelemórák feladata, ám nevelésünk nem mondhat le a tanórán kívüli, évente ismétlődő alkalmakról sem, amikor alapértékeink megismertetéséről, az azokkal való érzelmi, morális azonosulásról van szó. A különböző iskolai programok számos lehetőséget nyújtanak erre; ilyenek nemzeti ünnepeink, de ilyenek a történelmi emléknapok is.
Az emléknap sajátossága, hogy a múlt felidézése mellett kegyelettel emlékezünk azokra, akik áldozatul estek a kommunista diktatúráknak, akik ártatlanul elszenvedték az elnyomást és terrort, vagy tevőlegesen szembeszálltak vele, mint 1956-os forradalmunk mártírjai. Emlékezünk mindazokra, akiket a lenini és sztálini elveken fölépülő hatalmi rendszerek megfosztottak életüktől, akiket bebörtönöztek, táborokba hurcoltak vagy integráltak, de ideszámítanak azok is, akiknek a hatalom tönkretette az egészségét, egzisztenciáját, akik nem tanulhattak tovább, akiket bepofoztak a téeszekbe, öngyilkosságba kergettek. Mert a kommunista diktatúrát sokan és sokféleképpen szenvedték meg. Bizonyos értelemben egész nemzetünk áldozata a kommunizmusnak, nemcsak a sötét ötvenes évek miatt, de amiatt is, ami utána jött: a Kádár-rendszer puhának mondott, lassan szétzüllő diktatúrája miatt, amelynek nyomán gazdasági válság, szegénység és morális meghasonlás maradt századunk utolsó évtizedére.
Nehéz és felelősségteljes feladatot ró a középiskolákra az emléknap megtartása. Hiszen a fentebb vázolt célok eléréséhez formális, sokszor lélektelen ünnepélyek aligha visznek közelebb. Olyan programokra van szükség, amelyek számot tartanak diákjaink érdeklődésére, és ezáltal hatékonyan tudják formálni a diktatúrákkal kapcsolatos nézeteiket, érzelmeiket.
Ehhez kíván hozzájárulni az Oktatási Minisztérium a jelen kiadvánnyal. Történészek és tanárok írták és állították össze ezt a kis könyvecskét, amelynek nem lehet célja a teljességre törekvés. Egyrészt a terjedelem szabott korlátot - hiszen a téma sajnálatosan kimeríthetetlen -, másrészt a történelemtudomány is csak részben dolgozta fel a kommunista diktatúrák történetét; számos kérdést illetően még a szakemberek is vitatkoznak, illetve nem áll rendelkezésünkre elég megbízható adat, tudományos értékelés (pl. a bolsevizmus áldozatainak száma, a Kádár-rendszer feldolgozása.). De pedagógiai gyakorlatunkban is járatlan út, amire lépünk, talán csak az október 6-i iskolai megemlékezések szolgálhatnak előzményül.
Természetesen nem a kinyilatkoztatás igényével, hanem a segítségnyújtás szándékával született a könyv. Az óra- és programvázlatokat tartalmazó rész sem kötelező érvényű, sokkal inkább ajánlás: így is lehet. Ezért van a kötet végén a pályázati felhívás, hogy segítségével megismerjük és a szakmai közvélemény is megismerhesse azokat a megemlékezési formákat, programokat, amelyek sikerrel alkalmazhatók középiskoláinkban. Vissza

Tartalom

Pokorni Zoltán: Előszó5
Fenyő D. György - Trencsényi Borbála: Javaslatok iskolai megemlékezésekre7
Bevezető: A megemlékezések pedagógiájáról7
A kommunista diktatúra áldozataira való emlékezés néhány lehetséges formája a középiskolában: műsorok és minták
1. típus: Irodalmi műsor, színielőadás10
2. típus: Színházlátogatás, filmnézés és beszélgetés13
3. típus: Kutatómunka, a diákok aktivitásra építő megemlékezések, személyes történelem15
4. típus: Rendhagyó vagy integrált irodalom- és/vagy történelemóra17
Kun Miklós: A sztálini rendszer áldozatai21
Nem csak Sztáliné a felelősség21
Az első kirakatperek23
Folyamatos vallásüldözés25
A politikai rendőrség és a Nagy Terror27
Kvótarendszer29
Bűnös nemzetek30
A lengyelek mártíromsága32
A gulág a háború alatt34
Stark Tamás: Magyarok szovjet fogságban37
Számok I.40
Élet a táborokban42
A túlélők visszaállítása44
Számok II.45
Gyurkovics Miklós: Korlátozott demokrácia - kommunista diktatúra - forradalom (Magyarország 1944-1956)47
Bevezető47
Magyarország a háború végén (1944-1945)49
Koalíciós idők (1945-1948)52
A kommunista diktatúra kiépítése és működése (1948-1956)66
Forradalom és megtorlás78
Bibliográfia 86
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja

Könyvtári könyv volt. A borító kissé kopott, foltos. A lapélek enyhén foltosak.

Állapot: Közepes
1.640 Ft
1.310 ,-Ft 20
7 pont kapható
Kosárba