Előszó
Magyarországon 2003. óta a pénzügyi belső ellenőrzés területén lényegi változások történtek, amelyek a költségvetési szerveken belül vezetői beosztásban dolgozókra nézve jelentős kötelezettségeket tartalmaznak a belső ellenőrzés működtetésével kapcsolatban.
Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk idején megfogalmazódtak bizonyos aggályok a magyar államháztartási belső pénzügyi ellenőrzési rendszer megfelelő átalakításával kapcsolatban. Az EU értékelése alapján súlyos hiányosságok voltak a folyamatba épített ellenőrzés, a vezetői elszámoltathatóság, a belső ellenőrzési rendszerek, valamint az ÁBPE koordinációja terén. A Pénzügyminisztérium 2003. elejére kidolgozta a reform stratégiai lépéseit, és az ÁBPE rendszerének átalakítása új jogszabályok elkészítésével, és a meglévők módosításával törvényi szinten megtörtént. A végrehajtás (a rendszer átalakításának gyakorlati megvalósítása) a költségvetési szervek vezetőinek feladata.
Folyamatosan szükséges hangsúlyozni, hogy a közpénzekkel gazdálkodó és közvagyon kezelők körében nagy jelentősége van a törvényességnek, szabályszerűségnek, gazdaságosságnak, hatékonyságnak, stb. A belső ellenőrzés feladata, hogy folyamatba épített, vezetői ellenőrzés vagy függetlenített belső ellenőrzés keretében biztosítsa a szabályszerű és törvényes működést. A jogszabályok alapján mindezen feltételek biztosítása a költségvetési szervek vezetőinek szakmai, gazdasági és ellenőrzési felelőssége.
Jelen kiadvány a költségvetési szervek első számú vezetőjének kíván segítséget nyújtani abban, hogy a jogszabályoknak megfelelő ellenőrzési rendszert építsenek ki és működtessenek, akár belső szervezeti egységgel, akár külső szakértő szervezet igénybevételével oldják meg intézményük függetlenített belső ellenőrzését.
Részletesen bemutatjuk azokat az ellenőrzéssel kapcsolatos feladatokat, amelyek akkor is a költségvetési szervre hárulnak, ha a belső ellenőrzést külső szakértő szervezettel végeztetik.
Segítséget nyújtunk abban, hogy a költségvetési szervek vezetői megfelelő rálátással rendelkezzenek a belső ellenőrzési tevékenységről, és reális követelményeket támaszthassanak vele szemben.
A kiadvány a PM által kiadott Belső Ellenőrzési Kézikönyvre támaszkodik, azonban nem elsősorban a belső ellenőröknek szól (akik munkájuk során annak előírásait kívülről fújják), sokkal inkább a vezetőknek.
A kiadványhoz mellékletek tartoznak, amelyek a belső ellenőrzési dokumentumok PM általjavasolt iratmintái. A könyv terjedelme miatt nem tettük teljeskörűen közzé az ellenőrzéshez használatos iratmintákat, azok a PM honlapjáról letölthetők.
Vissza