1.067.053

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A kolozsvári vívás képes története 1818-1976 (dedikált példány)

Szerző
Szerkesztő
Kapcsolódó személy
Kolozsvár
Kiadó: Apáczai Csere János Baráti Társaság
Kiadás helye: Kolozsvár
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 141 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 18 cm x 20 cm
ISBN: 978-973-0-06870-2
Megjegyzés: Dr. Guráth Béla vívó által dedikált példány. Fekete-fehér fényképekkel illusztrálva. Román és német nyelvű előszóval.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A kedves olvasó kezében lévő értékmegőrző és hiánypótló könyv ötlete a Guráth Béla veterán párbajtőr emlékversenyek utáni fehérasztalos beszélgetések eredményeként született meg. A versenyek utáni... Tovább

Előszó

A kedves olvasó kezében lévő értékmegőrző és hiánypótló könyv ötlete a Guráth Béla veterán párbajtőr emlékversenyek utáni fehérasztalos beszélgetések eredményeként született meg. A versenyek utáni meghitt beszélgetések alkalmával lehetőség adódott vívóélményeink, sikereink illetve sérelmeink felelevenítésére és újraértékelésére. A vívókhoz csatlakozott sportújságírók és sporttörténészek érdekesnek tartották a feltárt gazdag élményanyagot, a fotódokumentációkat, és felkarolták a kolozsvári vívás történetével foglalkozó könyv megírásának gondolatát, rámutatva ennek jelentőségére. Az ötletet támogató vívók egy csoportja felkérte Killyéni András sporttörténészt, a kolozsvári sportélet kezdeteinek kutatóját, hogy vállalja el a könyv megírását. Ezután elkezdődött a már meglévő dokumentációs anyag feldolgozása, további adatok gyűjtése, bővítése fényképekkel, eredménydokumentumokkal, régi feljegyzésekkel és élményleírásokkal. Az értékes adatgyűjtemény áttanulmányozása után tudatosodott meg bennünk véglegesen az a tény, hogy ezt a könyvet erkölcsi és szakmai kötelességünk összeállítani és megírni.
Jogosan büszkék lehetünk az idők során elért vívósikereinkre. A kor dokumentumaiból kitűnik, hogy Kolozsváron már a XIX. században komoly vívóélet volt. A XX. század első felében a kolozsvári sportolók az ország vívóinak élvonalához tartoztak, a második felében pedig kiváló eredményeket értek el. Kolozsvári vívó szerezte meg 1954-ben Románia első egyéni világbajnoksági érmét, valamint ugyanazon a versenyen két kolozsvári vívó döntő módon hozzájárult az ország első kard csapat-világbajnoksági érmének az elnyeréséhez. Kolozsvári vívónő lett az ország első női világbajnoka és olimpiai ezüstérmese, és hasonló módon kolozsvári párbajtőrvívó lett az első ifjúsági világbajnok is. Az 1952-es, Helsinkiben rendezett olimpián négy kolozsvári vívó szerepelt a román válogatottban. Számos kolozsvári vívó ért el kiváló, pontszerző helyezéseket a nemzetközi versenyeken. A több, mint húsz megnyert csapat és egyéni országos bajnoksággal tarsolyukban a kolozsvári vívók fényesen bebizonyították vívótudásukat és sikerességüket. Ezeknek a kiváló eredményeknek az eléréséhez hathatósan hozzájárultak olyan remek pedagógiai érzékkel rendelkező vívómesterek, mint Biasini Gaetano, Ozoray-Schenker Lajos, Guráth Béla, Bartos Tibor, Pellegrini Adalbert, Rohonyi László, valamint az új generációt képviselő Habala Péter, akik magas szakmai felkészültségük mellet szív-lélek emberek voltak. Vissza

Fülszöveg

Dédelgetett kincsként őrzi minden nép, nemzeti közösség történelmének emlékeit, tudván, hogy biztos jövőt csak a múlt tapasztalataira és tanulságaira építhet. Mi, kolozsváriak is közel kétszáz évnyi sport élményeit, győzelmeit, örömeit, bosszúságait őrizzük emlékeinkben, ezeket próbáljuk életben tartani, versenyekkel, megemlékezésekkel rendszeresen feleleveníteni, a fiatal nemzedékekre örökíteni. Sajnos azonban lassan elérkezik az idő, amikor már nem marad, aki emlékezzen, aki tovább vigye a sportszeretet lángját. A kolozsvári vívás csillaga lehullott, nincs már akinek átadni a stafétabotot. Ez a kis könyv azért született meg, hogy átvegye a mesélő szerepét, és ne hagyja a múlt ragyogását örökre kihunyni.
Dr. Guráth Béla

Tartalom

Előszó • 5
Prefatá • 7
Zu diesem Buch • 9
A vívás hőskora Kolozsváron (1818-1918) • 13
Vívók és versenyek a két világháború között (1920-1944) • 37
1945-től a nemzetközi sikereken keresztül a világbajnoki aranyéremig • 67
A kolozsvári vívás 1960 után: leépülés, túlélés • 115
Az 1818-1918 között vívók névsora • 135
Az 1920-1945 között vívók névsora • 136
Az 1946-1976 között vívók névsora 137
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem