Előszó
Jelen statisztikai adatgyűjtemény, „A Kölcsönös Gazdasági Segítség Tanácsához tartozó tagországok népgazdasága", a KGST megalakulásának 25. évfordulója alkalmával kerül kiadásra.
Az adatgyűjtemény a Bolgár Népköztársaság, a Magyar Népköztársaság, a Német Demokratikus Köztársaság, a Kubai Köztársaság, a Mongol Népköztársaság, a Lengyel Népköztársaság, a Román Szocialista Köztársaság, a Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége és a Csehszlovák Szocialista Köztársaság gazdasági és kulturális fejlődését jellemző fontosabb adatokat tartalmazza.
A KGST tagországok közössége a legdinamikusabban fejlődő ipari komplexum. Az elmúlt negyedszázad folyamán a KGST tagországok népei kiemelkedő sikereket értek el a népgazdaság fejlesztésében. A KGST tagországok nemzeti jövedelme együttvéve 1949-1973. években 8-szorosára nőtt, ipari bruttó termelésük pedig több, mint 12-szeresére emelkedett. Jelenleg a KGST tagországokra, amelyek a Föld területének 18,5%-át foglalják el és lakosságának 9,5%-át képviselik, a világ ipari termelésének mintegy 33%-a jut.
A KGST tagországok gazdasági fejlődése szorosan összefügg a szocialista gazdasági integrációval, amelynek előrehaladásával együttjár a nemzetközi szocialista munkamegosztás további elmélyülése.
Az adatgyűjteményben a KGST tagországok által rendelkezésre bocsátott statisztikai adatok szerepelnek, nagyrészt 1950., 1960. és 1970-1973. évekre. Emellett néhány tábla több év évi átlagos növekedésének adatait tartalmazza.
Az adatgyűjteményben a statisztikai adatok a főbb mutatók egységesített rendszere szerint szerepelnek, amelyet a KGST Statisztikai Állandó Bizottsága dolgozott ki és hagyott jóvá. Ezek az adatok lényegében összehasonlíthatók az országok között is és a különböző években is, mivel közös módszertani alapjuk van. Emiatt azonban egyes esetekben az adatgyűjteményben szereplő statisztikai mutatószámok eltérhetnek a KGST tagországok nemzeti statisztikai kiadványaiban közölt megfelelő mutatóktól, amit az adatgyűjtemény felhasználása során szem előtt kell tartani.
Vissza