Előszó
A felnőttképzési rendszer fejlesztése, a képzett munkaerő keresleti és a kínálati viszonyainak összehangolása elképzelhetetlen a képzésre ható társadalmi, gazdasági folyamatok térbeli összefüggéseinek ismerete nélkül. A tervezési folyamatok hatékonysága, a képzési szolgáltatások térbeli rendszerének kiegyenlítettebb fejlesztése, a képzési szolgáltatásokhoz való hozzáférés esélyének növelése mind megköveteli a felnőttképzéssel kapcsolatos összefüggések regionális adatbázisainak minél teljesebb ismeretét.
Jelen kiadvány ezen ismerethalmaz eléréséhez segít hozzá bennünket. A szerzők által szerkesztett térképek a kistérségi adatmegjelenítés segítségével szemléletesen érzékeltetik egyfelől a népesség gazdasági aktivitásának, az inaktivitásnak, a munkanélküliségnek valamint a munkanélküliek iskolázottsági szintjének területi aránytalanságait, másrészt áttekintést nyújtanak az ellátó rendszer regionális helyzetéről, a képzési intézményekhez való hozzáférésben tapasztalható számottevő területi különbségekről.
A regisztrált, illetve az akkreditált felnőttképzési intézmények, valamint a szakképző iskolák, mint potenciális felnőttképző helyek kínálatának kistérségi szintű bemutatása igen árnyalt probléma-megközelítést, a felmerülő fejlesztési feladatok pontosabb és hatékonyabb megoldását teszik lehetővé. A térképek segítenek felfedezni a legégetőbb feszültségeket, az elmaradottság és az ellátatlanság fehér foltjait, s abban is segítenek eligazodni, hogy a hiányzó ellátás pótlása, a felhasználói hozzáférés esélyének javítása vajon megteremthető-e a környező kistérségekben, a legközelebbi városokban vagy sem. A térképek egyértelműen ráirányítják a figyelmet a feszültségi gócpontokra, amelyek összefüggő világos foltok halmazaként ábrázolódnak.
A kiadványt haszonnal forgathatják mindazok, akiket valamilyen szálon, kibocsátóként, felhasználóként, kutatóként vagy fejlesztőként érint a képzési kínálat kiegyenlítettebb területi ellátottságának biztosítása, illetve akik munkájuk vagy tanulmányaik révén kapcsolódnak a kistérségek fejlesztési munkálataihoz: az önkormányzatok, kistérségek, regionális fejlesztési szervezetek, képző intézmények, civil szervezetek szakemberei, egyetemi hallgatók, stb.
Az adatok publikálásának különös jelentőséget kölcsönöz az a körülmény, hogy 2007 az esélyegyenlőség éve lesz az Európai Unióban.
Vissza