Előszó
A Királyi Magyar Egyetemi Nyomda 1927 november hó 20-án ünnepli alapításának 350-ik évfordulóját.
Ebből az alkalomból adjuk ki ezt a nyomda negyedfélszázados történetét összefoglaló könyvet. Nyomdánk múltja jelentős fejezete a magyar művelődés történetének. Szakadatlan működésének hosszú ideje alatt mindenkor a hazai közművelődést szolgálta, főleg a tudományos és ismeretközlő munkák, valamint a tanítás könyveinek megjelentetésével, de a nemzeti irodalom is sokat köszönhet neki.
Munkánkban a nagyszombati kornak (1577-1777) anyagát Iványi Béla szegedi egyetemi tanár kutatta föl, s e kort Czakó közreműködésével ő írta még, a nyomda budai működéséről (1777-1867) szóló irattári dokumentumok adatait pedig Gárdonyi Albert székesfővárosi főlevéltáros gyűjtötte össze. Adatokat adtak még Kapossy János országos levéltárnok és Szittyay Dénes kiskomáromi plébános. A nyomda történetének tárgyi emlékeit Divald Kornél közreműködésével Czakó Elemér gyűjtötte össze s ugyanő ismerteti ezeket a könyv tipográfiai, könyvkötészeti, könyvészeti és művészeti vonatkozású fejezeteiben.
Az Egyetemi Nyomda 350 éves múltjának összefoglalását a művelt magyar közönségnek szántuk, de művelődéstörténetünk kutatói is haszonnal forgathatják.
A képeket részben a nyomdánkban megőrzött régi dúcokról nyomattuk, részben az Egyetemi Könyvtár, a Magyar Nemzeti Múzeum,, a Magyar Tudományos Akadémia és Budapest székesfőváros könyvtárainak s más gyűjteményeknek, jelesül a Todoreszku-könyvtárnak idevágó könyvanyagából merítettük, amelyeket, az Egyetemi Nyomda egyéb kultúrtörténeti érdekű emlékeivel együtt, a Magyar Nemzeti Múzeum nagytermében 1927. évi november és december havában látható jubiláris kiállításon is bemutatunk.
Könyvünket azzal a kívánsággal engedjük útjára, tartsa ébren az eddiginél is fokozottabb mértékben a közérdeklődést nyomdánk iránt. A művelt közönséget pedig arra kérjük, fogadja ugyanazzal a szeretettel, mint amellyel mi ezt a munkát sajtó alá rendeztük.
Budapest, 1927 Mindszent hava 20-án.
KIRÁLYI MAGYAR EGYETEMI NYOMDA
Vissza