Előszó
Globalizált világunk vállalkozói számára természetes folyamat, hogy gyakran üzleti kapcsolataik országhatárokat átlépve valósulnak meg. A nemzetközi áruértékesítések jogi és számviteli szabályainak helyes alkalmazására ma már a gyakorlati szakemberek számára szinte rutin feladatnak tűnik.
Kevésbé ismertek ugyanakkor a tőkebefektetések nemzetközivé válásával a követendő adózási szabályok. Még a jól felkészült szakemberekre is jellemző, ha két ország viszonylatában valamelyik adónemet illetően gyakorlati kérdés merül fel, akkor a válaszadás előtt alaposan áttanulmányozza a két félre vonatkozó kettős adóztatás elkerüléséről megkötött egyezményeket. Ez így helyes, hiszen ha első megközelítésre úgy is tűnik, mintha a megállapodások „egy kaptafára" készültek volna, valójában ez távolról sem felel meg a valóságnak. Számos részletkérdésben egyedi megoldásokat tartalmaznak a törvények.
Az egyezmények általánosítható részeinek leírásán túl a szerzők ezzel a kiadványukkal az Európai Unió egyes tagállamaival megkötött egyezmények országonkénti bemutatásával igyekeznek segíteni a vállalkozások gyakorlati munkáját. A könyv különös erénye az országonkénti igen részletes leírása az egyes jogcímekhez kötődő adózási kötelezettségeknek.
Felmerülhet a kérdés, nem jelent-e szükségtelen szerkezeti párhuzamosságot, felesleges ismétléseket, hogy mind a 16 tagállam esetében külön-külön ismerteti az osztalék, a kamat, a tőkenyereség, a nyugdíjak, a tanulók stb. adózási szabályait.
Kétségtelen, ez a kritika jogos lehet. Ugyanakkor pontosan ez a szerkesztési megoldás teszi lehetővé, hogy egy vállalkozás, vagy magánszemély az adott országon belüli szabályokat egy helyen találja meg, és akár néhány oldal áttanulmányozásával hozzájusson a megfelelő információkhoz. Ezzel a szerkezeti megoldás választásával is a kézikönyv jelleget kívánták erősíteni.
Jó szívvel ajánlom a gyakorlati szakemberek figyelmébe ezt a kiadványt. Biztos vagyok, hogy nem túl időigényes tanulmányozás után pontos és korrekt információkkal segíti majd a munkájukat.
Vissza