Előszó
Amióta e könyv első (1938), sőt második (1946) kiadása megjelent, a szovjet gépgyártás mind méreteiben, mind a gyártási eljárások megszervezésében nagyot változott.
Ezzel párhuzamosan a szerszámgépek készülékei egyre nagyobb és nagyobb jelentőségre tesznek szert, nemcsak azért, mert a megmunkálandó alkatrészek kölcsönös cserélhetőségét, továbbá a munka és a berendezés magas termelékenységét biztosítják - ami nélkül a gépek tömeggyártásánál a gazdaságos alkatrészgyártás nem lehetséges - hanem azért is, mert az üzemi dolgozók munkáját a lehető legnagyobb mértékben megkönnyíthetik.
Ezért e könyv harmadik kiadásában az előző' kiadásoknál terjedelmesebben foglalkozunk a készülékek segítségével fokozható termelékenységgel. Különös figyelmet szentelünk az úgynevezett befogó szerkezeteknek, amelyek a munkavállaló kis erőfeszítése mellett is lehetővé teszik a munkadarabok megbízható befogását. Lényegesen megjavítottuk és kiegészítettük a rajzanyagot, kiküszöböltük a felfedezett hibákat és pontatlanságokat, de a könyv beosztását változatlanul megtartottuk.
A jelen kiadásban, csakúgy mint az előzőekben, a készülékeket a mechanikai megmunkálás fajtái szerint csoportokba soroltuk: fúró-, maró-, eszterga- és körcsiszoló, belsőeszterga-, Horonyhúzó és fogaskerékmaró készülékek csoportjába. Az egyes csoportokon belül a különleges gépelemeket és szerkezeti részegységeket tekintjük át, míg a készülékek azon elemeit, amelyek az összes megmunkálási fajtáknál közösek, a könyv elején különálló fejezetben tárgyaljuk.
A könyv anyaga az előző kiadásokhoz hasonlóan, a szabványosított készülékek kritikai osztályozását is magában foglalja. E készülékek szerkesztésénél a szerkezeti kidolgozás alaposságának nagy figyelmet szenteltünk, aminek következtében ezek a szerkezeti megoldások egy bizonyos idő alatt felhalmozott tapasztalatok összegyűjtését jelentik. Ugyanekkor a szabványosításra ne tekintsünk úgy, mint a tervezők alkotó kezdeményezését korlátozó eszközre, hanem legyen az inkább egy tökéletes mintadarabokat létrehozó eszköz, amihez nemcsak, hogy igazodnunk kell, hanem amit különleges tervezésekre is ki kell terjesztenünk.
E könyvben az. előzőekhez hasonlóan megtartottuk azt az elvet, hogy a készülékeknek egyes jellemző szerkezeti megoldásait, amelyek segítségével bizonyos meghatározott technológiai feladatokat lehet megoldani, különállóan vizsgáljuk; függetlenül a megmunkálandó darab rendeltetésétől.
Figyelmet szentelünk e kiadásban a készülékek megszerkesztésénél a biztonságos munka követelményei betartásának is.
Vissza