Előszó
Egyetemünk Zöldségtermesztési Intézetének jogelődjénél kezdettől fogva célul tűztük ki zöldségtermesztésünk idényjellegének csökkentésére alkalmas módszerek felkutatását, kialakítását. Ennek következtében figyelmünket a hajtatás és a korai termesztés fejlesztésére összpontosítottuk. A témakörbe tartozó kutatómunkánk a következő csoportokba sorolható:
1. A Magyarországon termesztett fontosabb zöldségfajok és -fajták biológiai jellemzőinek tanulmányozása, különös tekintettel a koraiságra és a termőképességre.
2. A zöldséghajtatásra használt termesztőlétesítmények korszerűsítése.
3. A koraiságot segítő termesztéstechnológiai elemek felkutatása és továbbfejlesztése.
4. A korai termesztésre alkalmas fajták összegyűjtése, értékelése és ilyenek előállítása.
A felsorolt kérdéscsoportokból eredő problémák sokrétűsége szükségessé tette kutatási területünk pontosabb elhatárolását is. Ennek értelmében a nálunk termesztett fontosabb zöldségfajok közül elsősorban a paradicsom és a paprika biológiai igényei és termesztési technológiájuk korszerűsítése, valamint újabb hazai fajták előállítása képezi szűkebb tevékenységi területünket. A hajtató létesítmények korszerűsítésére vonatkozó tevékenységünket szinte teljesen a műanyagokból készíthető fólia alagutak, ágyak és sátrak hazai viszonyok közé alkalmas változatainak kialakítására összpontosítottuk.
125 éves jubileumunkra készített összefoglaló munkánkban csak azoknak a legújabb kutatási eredményeknek a vázlatos ismertetésére szorítkozunk, amelyek még nem váltak szélesebb körben ismertté.
1. A fontosabb zöldségfajok biológiai igényének megismerése céljából tanulmányoztuk néhány fontosabb zöldségfajtánknak az alapvető élettényezők (fény, hőmérséklet, víz, tápanyag) iránti igényét; olyan mélységig, hogy a kapott eredmények megbízható alapot adjanak az egyes fajok termesztéstechnológiájának korszerűsítéséhez. Behatóbban a paprikával foglalkoztunk. Ez a magyarázata annak, hogy e munkánkban is a paprikára vonatkozó megállapítások vannak túlsúlyban. Mivel az alapvető élettényezők közül az utóbbi időben kiemelten a tápanyagigény megismerésére összpontosítjuk vizsgálatainkat, most azok közül néhány újabb kutatási eredményről számolunk be. A zöldségfélék tápanyagigényének pontosabb megismerésének segítségével olyan tápanyagellátási módszerek kidolgozását tűztük célul, amelyek - a nagy termések biztosítása mellett - a koraiság növeléséhez is hozzájárulnak. A növények táplálkozásához szükséges alapvető makroelemek pótlására használt műtrágyákban a szükséges hatóanyagok különböző vegyületek formájában találhatók.
Vissza