Előszó
A mívelődés egyik leghathatósabb tényezője a kereskedelem. A kalmár, midőn minden veszélylyel daczolva és minden akadálylyal megküzdve, a világ legtávolabbi részeibe hatol, az adás és vevés száraz,...
Tovább
Előszó
A mívelődés egyik leghathatósabb tényezője a kereskedelem. A kalmár, midőn minden veszélylyel daczolva és minden akadálylyal megküzdve, a világ legtávolabbi részeibe hatol, az adás és vevés száraz, prózai mívelete mellett, magasztos feladatot teljesít: a barátság magvát hinti a népek közé. A czél, melyre egyesek törekesznek, így válik közigyekezetté; a távolság nem gátolja a közeledést, a mesterséges korlátok által teremtett elszigeteltség megszűnik, és barátság és bizalom lép az elzárkózottság és ellenséges érzület helyébe.
Inkább mint karddal tett hódításokat, inkább mint az ekét illeti meg a kereskedelmet az érdem, hogy a polgárosodás szolgálatában nagy és áldásos munkát teljesítvén, az átalános mívelődést hathatósan előmozdította. Az újkor hatalmas vívmányai - csak az ő segedelmével válhattak a föld majdnem valamennyi népének köztulajdonává.
Azon sokféle akadály közt, melylyel a kereskedelemnek és a forgalomnak lépten-nyomon kellett és kell ma is megküzdenie, bizonyára nem a legcsekélyebb a népek soknyelvüsége. Miglen a gőz és villanyosság segélyével a távolságok mind kissebbé válnak és mindenütt azon törekvés nyilvánul, hogy a még létező természetes és mesterséges akadályok gyökeresen elhárittassanak, a nyelvek különfélesége mai napság is, miként azelőtt, ólomsúlyként nehezedik a kereskedelemre és akadályozza üdvös működését. E bajon tehát segíteni kell. Alig tizenöt éve, hogy Magyarországon a kereskedelem és az ipar terén s a forgalom minden ágában kizárólag a német nyelv használtatott. De azóta lényeges fordulat állott be. A magyar nyelv követelte azon jogot, mely őt e hazában méltán megilleti. Hivatalban és tanodában, vasutaknál, pénzintézeteknél és iparvállatoknál kizárólag a magyar nyelvet használják; sőt a magyarországi kereskedők azon része is, mely azelőtt csupán németül beszélt, német nyelven levelezett és vezette könyveit, ma már bírja és használja a hazai nyelvet. Ámde azért a német nyelv és az idegen nyelveken, különösen a német nyelven való kereskedelmi levelezés ismerete, - kivált azokra nézve, kik a kereskedelmi pályán működnek vagy arra lépni szándékoznak, - nem kevésbbé szükséges; sőt inkább, közelfekvő indokokból ma még szükségesebb, mint azelőtt volt.
Vissza