Előszó
Előszó
A képzelet világa című tankönyv a művészetek megértéséhez és kreatív alkalmazásához nyújt segítséget. Az elméleti ismereteken túl ötleteket ad ahhoz, hogy te is kipróbálj alkotásaidban egy-egy megismert stílust, témát vagy művészeti technikát.
A művészetekről szóló fejezetekben a nagy történelmi korszakok legjellegzetesebb épületei, szobrai, festményei, használati- és dísztárgyai mellett az emberek viseletét is megismerheted. Az elemzési módszerek egyfajta lehetséges megoldást kínálnak fel. Elsősorban a figyelmedet hívják fel arra, hogy milyen összetett egy műalkotás, mennyi dologra kell figyelni ahhoz, hogy megértsd a művész szándékát, és eljuss a látható külső formától a tartalomig, a mű mondanivalójáig. A megértés szintje tőled is függ. A te egyéniséged, a pillanatnyi lelkiállapotod, érdeklődésed, ízlésed is befolyásolja, hogy érvényesül-e a mű hatása vagy sem, elfogadod-e a művész kifejezőeszközeit, és tetszik-e a látott mű. Ha többet tudsz egy mű keletkezéséről, a művész egyéniségéről, akkor valószínűleg az alkotói stílusát is jobban meg fogod érteni.
A műalkotások képei mellett szöveges elemzések is szerepelnek. Egészítsd ki azokat saját gondolataiddal, észrevételeiddel!
A tankönyv jellegzetessége, hogy az elméleti ismereteket különböző tevékenységek során szerezheted meg, például ábra kiegészítésével, a lényeg kiemelésével, összefüggések önálló megállapításával stb.
Az ismeretközlő részekhez írásbeli és rajzos feladatok is kapcsolódnak. Ezek az elméleti ismereteid elmélyítését és ellenőrzését szolgálják. Egy-egy témához több rajzos feladat is tartozik. Nem kell mindegyiket megoldanod. Válaszd ki azt, amelyikről a legtöbb ötlet jut eszedbe és a legjobban meg tudod valósítani!
Néhány olyan feladatot is találsz, amelynek kidolgozásához a tankönyvben lévő megkezdett rajzot kell kiegészítened, továbbképzelned a megadott szempont szerint. A megoldáshoz grafitceruzát vagy színes ceruzát, esetleg vékony hegyű tollat vagy golyóstollat használj! A többi ötletadó feladathoz többféle eszközt és technikát alkalmazhatsz tanárod javaslatának vagy választásodnak megfelelően.
Sikeres munkát és kellemes időtöltést kíván:
A Szerző és a Kiadó
A tankönyv szövegében vastag betűvel szedve találod meg a legfontosabb fogalmakat és ismereteket.
Ha * szerepel egy szó mellett, akkor annak magyarázatát a könyv végén lévő Kislexikonban találod meg.
Néhány feladatot csak könyvtárban tudsz megoldani, ezeket a Könyvtárhasználat címszó alatt találod.
Ha többet szeretnél tudni egy-egy korszakról, művészről vagy művészeti technikáról, akkor a tankönyv végén lévő Irodalomjegyzék ajánlott könyveiben is utánanézhetsz az érdeklődésednek megfelelő témáknak.
Tudod-e,
A Tudod-e, felirat alatt a tananyaghoz kapcsolódó érdekes történeteket, kiegészítő adatokat olvashatsz.
Technikai leírás
Elolvasásával megismerheted egy adott alkotás elkészítésének módját. Megismerhetsz életrajzokat, fontosabb stílusjellemzőket.
így jelennek meg a szövegben a kérdések és feladatok.
Vissza