Előszó
Az 1956-os forradalom és szabadságharc félévszázados fordulójára elkészült dr. Kovács Bálint nagytiszteletű úr kecskeméti lekipásztori szolgálatának története. Milyen idők is voltak azok, 1942-1957 között? Szerzőnk erre utalva idézi a templomépítés történetét, melynek koráról ugyenezt mondja el a korabeli krónika: „emlékezés véres háborús esztendőkre". Igen, 1678-ban kezdenek hozzá a kecskeméti reformátusok, hogy a török hatóságtól építési engedélyt szerezzenek be, majd 1680-83 között elkészül jelenlegi templomunk. Az egyetlen templom, mely kőből és téglából épült a hódoltság területén. Szinte csoda. A jelenlegi Harta határában épül a kikötő a Dunán, ahonnan szállítják szekerekkel az építőanyagot Kecskemétre. Mennyi zaklattatás, mennyi viszontagság, de micsoda hit, mely ilyen körülmények között építi az Isten házát „véres háborús esztendőkben". A tornyon elhelyezett emléktábla is így örökíti meg az építkezést.
Ám ez milyen „kezdetleges" háborúskodás a II. világháború gonosz borzalmaihoz képest. A front alatt kiürített város, a menekülések és a menekülők, a sorsukra hagyott házak, lakások és a védelem nélkül maradt tanyák és tanyai emberek, családok. Mennyi borzalom, megaláztatás és véres veszteség.
E szörnyű időket élik át, a szerveződő háború utáni magyar élet lehetőségeit, a kegyetlen hazugságra, rontásra épülő államosítást, s annak Isten és ember ellenes ideológiáját, majd ennek egyenes következményét: a forradalmat. Ez a tizenöt év Kovács Bálint nagytiszteletű úr szolgálatának kecskeméti története.
Olvasmányosan, elevenen újra átélt emlékekkel írja le Szerzőnk időrendben a történéseket. Emberek, nevek, testületek és ügyek sora jelenik meg. Az olvasó szinte ott jár vele a helyszíneken. Ám minden este együtt a család, a főgondnok, a lelkésztárs, a harangozó, vagy éppen, aki ott lehet az Ige körül imádkozva, hogy erőt kapjanak felelős szolgálatukhoz és mindennapjaikhoz. Elmondják nap mint nap: „mindeddig megsegített bennünket az Úr!" Ez a reménység élteti korunk Egyházközségét, annak intézményeit is, - hitünk szerint - gyülekezetét és minden Istenre tekintő emberét. Ebből a bizonyosságból élünk mi is! Hálával és szeretettel ajánlom minden Kedves Olvasónak dr. Kovács Bálint nagytiszteletű úr könyvét, hogy erőt merítsünk annak bizonyságtételéből lelki és testi harcainkhoz „véres háborús esztendőkben"!
Kecskemét, 2006. októbere
Vissza