1.045.444

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A kecskeméti magisztrátus jegyzőkönyveinek töredékei (1712-1811) II.

Szerkesztő

Kiadó: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Levéltára
Kiadás helye: Kecskemét
Kiadás éve:
Kötés típusa: Fűzött papírkötés
Oldalszám: 487 oldal
Sorozatcím: Forrásközlemények
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 23 cm x 16 cm
ISBN: 963-7236-36-8
Megjegyzés: 500 példányban jelent meg.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A kecskeméti jegyzőkönyvek töredékei szerencsére olyan jelentős terjedelemben maradtak ránk, hogy a könnyebb kezelhetőség érdekében célszerű volt azokat két kötetbe szétosztani. Az első kötet... Tovább

Előszó

A kecskeméti jegyzőkönyvek töredékei szerencsére olyan jelentős terjedelemben maradtak ránk, hogy a könnyebb kezelhetőség érdekében célszerű volt azokat két kötetbe szétosztani. Az első kötet valamivel több mint egy évszázad anyagát tartalmazza, és 1711-gyel zárul. A második kötet szinte pontosan egy évszázadot fog át, és 1810-zel ér véget, mivel a jegyzőkönyvi másolatok 1811-től állnak folyamatosan rendelkezésünkre, a feltárt töredékek további közreadása e két évszám által közrefogott évszázadból feltétlenül indokolt.
E sorozat második része olyan évszázadot fog át, amely több szempontból is meghatározó volt Kecskemét fejlődésében. a csaknem két évszázadot kitöltő pusztítások sorozata, az idegen uralom, a hadak járása, a rendkívüli közterhek sora, a közbiztonság csaknem teljes hiánya után békésebb évtizedek termelő tevékenysége, a város közösségének számbeli és anyagi gyarapodása kezdődhetett el. Az új körülmények között persze új kihívások, addig ismeretlen igények, társadalmi- és gazdasági érdekellentétek, a korábbiaktól merőben eltérő szokások jelentkeztek.
A közreadott jegyzőkönyvi töredékek révén tisztábban láthatjuk a kun puszták bérletének elvesztéséből adódóan a nagyállattartás terén jelentkező súlyos gondokat, ezen több évszázadon át virágzó ágazat válságának fokozatos elmélyülését. Figyelemmel kísérhetjük a növénytermesztés különféle területeink mind szélesebb körű terjedését. Feltárulnak a betelepülésből és a lakosság számának gyors növekedéséből adódó társadalmi ellentétek. Pontosabban nyomon követhető az iparosok és a céhek támogatása iránti igény növekedése, majd néhány évtized múltán a jelentéssé váló társadalmi réteg sorain belüli konfliktusok kibontakozása, merőben új mesterségek jelentkezése, újabb gazdálkodási ágak, foglalkozások fokozatos térhódítása. Vissza

Tartalom

Bevezető5
Az 1746-1758. évi jegzyőkönyvek tartalomjegyzéke7
Szövegközlés20
függelék439
Szabó Kálmánnak a város jegyzőkönyveivel kapcsolatos észrevételei446
A gyűjtés során felhasznált források és jelzeteik450
A leggyakoribb latin és latin eredetű sazvak451
Fontosabb mértékegységek453
Gyakoribb pénznevek454
Mutató457
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem