Előszó
Ha valaki egy művelés alatti kavicsbányát lát, melynek már vízfelülete is van, vagy a terület éppen a humuszlehordás fázisában van, valljuk be őszintén, a szemlélőnek nincs valami szemet...
Tovább
Előszó
Ha valaki egy művelés alatti kavicsbányát lát, melynek már vízfelülete is van, vagy a terület éppen a humuszlehordás fázisában van, valljuk be őszintén, a szemlélőnek nincs valami szemet gyönyörködtető látványban része. Évekkel, esetleg hónapokkal később elvonul a termelő gépezet, ott marad a rendezetlen bányatelek, és mint valami nem várt gyermek: a tó. Vize tiszta, ivóvíztisztaságú, élet alig van benne és elindul azon az úton, amely természetes körülmények között minden tavat jellemez a Földön: benépesül - feltöltődik - és elpusztul; átadva helyét más élőhelyeknek. Természetes viszonyok között ez a folyamat hosszabb rövidebb-ideig tart, és rendkívül sok tényező befolyásolja, a tó alakjától kezdve a vízmélységig stb. Ez a folyamat azonban nem tud zavartalanul lejátszódni. Az oka az ember, és a visszamaradt tavak kezelése, amely tapasztalataink szerint csak a legritkább esetben történik tervezetten, a tó sajátosságait és a kialakult élőhely adottságait figyelembe véve. A tavakból horgásztó lesz, környezete az időszakos turisták dömpingjének szemetétől büdös, vagy kisebb öbleit egyszerűen szemétlerakónak használják. Ha nagy a tó hosszabb ideig bírja, de mégsem a végtelenségig.
Borsod-Abaúj-Zemplén megye Magyarország kavicsbányatavakban leggazdagabb területi közé tartozik. A 2000. évben, megyénken áthaladó autópályaépítés nyomán, gomba mód szaporodtak a kisebb-nagyobb bányatelkek és a bányatavak. A korábbi évtizedek tapasztalatai alapján talán jogos a félelmünk: hogy mi lesz a sorsa a visszamaradó vizeknek, a létrejött vizes élőhelyeknek, mivel a rekultiváció jelen gyakorlata nem megnyugtató, sem ökológiai, sem tájvédelmi szempontból.
A bányatavak pedig, megfelelő kezeléssel, táji szempontból esztétikus területekké, ökológiai szempontból diverz élőhelyekké alakíthatók, melyek egyaránt szolgálhatnák a kikapcsolódást és az itt helyben élő, meghúzódó, táplálkozó vagy csak éppen átvonuló élőlények életlehetőségeit.
Vissza