Előszó
Az elmúlt esztendő ismét döntő hatást gyakorolt a károsítók fellépésére. Sok kártevő és kórokozó jóval kisebb mértékben jelentkezett, mint más években, ugyanakkor csak néhány olyan károsító volt,...
Tovább
Előszó
Az elmúlt esztendő ismét döntő hatást gyakorolt a károsítók fellépésére. Sok kártevő és kórokozó jóval kisebb mértékben jelentkezett, mint más években, ugyanakkor csak néhány olyan károsító volt, amelyek a megszokottnál lényegesen erősebben lépett fel.Rendkívül fontos, hogy ezekből a tapasztalatokból senki se vonjon le olyan téves következtetést, hogy az előttünk álló esztendőben is hasonló növényvédelmi helyzetre számíthatunk. Elemzéseinkben igyekszünk rámutatni arra, hogy az elmúlt esztendő hatásai miként befolyásolták a károsítók elszaporodását, s így az idén mekkora potenciális veszéllyel kell szembenéznünk. A tavalyi év rendkívüli körülményei miatt most különösen fontosnak látszik, hogy a növényvédelmi tervek végleges megfogalmazásakor, s ehhez kapcsolódva a szükséges feltételek biztosításakor, majd pedig különösen a vegetációs időszak első harmadában a munkák szervezésekor is vegyék figyelembe a károsítók fellépésében várható tendenciákat. Az általános tapasztalatok ill. a várható tendenciák, veszélyhelyzetek figyelembe vétele ugyanis racionálisabb, s ennélfogva takarékosabb növényvédelmi munkát tesz lehetővé, rendszerint jobb eredmény mellett.
Elengedhetetlen, hogy a távelőrejelzésben megfogalmazott általános tendenciákat, azok érvényesülését és hatását az üzem területén folyamatosan ellenőrizzék. Ennek érdekében egyrészt javasoljuk, hogy a távelőrejelzést az év közben kiadásra kerülő központi és megyei előrejelzésekkel /1-2. táblázat/ együtt hasznosítsák, ugyanakkor a gazdaság adottságainak megfelelően szervezzék meg jobban az üzemi előrejelzést.
Az üzemi előrejelzésnek személyi, tárgyi és módszertani feltételei vannak. A módszertani feltételt az "üzemi előrejelzési módszerek és döntési modellek a növényvédőszerek optimális felhasználásához" c. kiadvány közrebocsájtásával ill. újbóli kiadásával megteremtettük. A módszerek ismeretében az üzemen belül kell eldönteni, hogy a gazdaság sajátos viszonyai között mely kultúrákban, milyen módszerek alkalmazása célravezető. A módszerek gyakorlati bevezetéséhez és alkalmazásához a személyi feltételeket /a megfigyeléshez megfelelő munkaerőt/, továbbá a tárgyi feltételeket /eszközöket, műszereket/ az üzemben kell biztosítani. Elengedhetetlen, hogy ezzel a kérdéssel mindenütt, lehetőleg még a tél folyamán foglalkozzanak, amikor van idő a terv kialakításra és felkészülésre. Ahol az üzemi előrejelzést megszervezik, távelőrejelzésünkből és az év során készülő rövid előrejelzésekből is profitálni fognak.
Az üzemi előrejelzés megvalósítása a gazdaság jövedelmezősége szempontjából ma már igen jelentős kérdés. Azt tapasztalni azonban, hogy a növényvédelmet irányító és a munkákat végrehajtó szakemberek személyes érdekeltsége ebben a vonatkozásban sokfelé nem esik még teljesen egybe az üzemi összérdekeltséggel. Előrelépés, vagyis az üzemi érdekek jobb érvényesülése tehát akkor lehetséges, ha gazdaságon belül feltárják az ellentmondás okait és határozott lépéseket tesznek a szakemberek érdekeltségének jobb megalapozása felé. Erre általános javaslatot adni nem lehet, hanem gazdaságonként az üzem sajátos viszonyai között kell megkeresni ill. megteremteni a feltételeket.
Vissza