Előszó
A politikai gazdaságtan tárgya. Alapfogalmak
Mielőtt Marx Károly a társadalom megismerését szilárd tudományos alapra helyezte, az emberek a társadalom fejlődését, a társadalmi élet jelenségeit a...
Tovább
Előszó
A politikai gazdaságtan tárgya. Alapfogalmak
Mielőtt Marx Károly a társadalom megismerését szilárd tudományos alapra helyezte, az emberek a társadalom fejlődését, a társadalmi élet jelenségeit a legkülönbözőképpen magyarázták. Voltak, akik azt mondották, hogy a társadalom fejlődése, a történelem menete nagy emberek ténykedésétől függ. Ugyanakkor azonban nem tudták megmagyarázni, hogy mitől is függ, mi magyarázza meg a nagy emberek ténykedéseit, megjelenését ebben vagy abban a korszakban. Voltak kísérletek, melyek a történelmi fejlődést az eszmék szerepével magyarázták, azt állítva, hogy az eszmék kormányozzák a világot. Ez azonban megint nem volt a valóságnak megfelelő magyarázat. Nem adott választ arra, hogy mi az oka az egyes eszmék létrejöttének. Miért uralkodott pl. bizonyos történelmi korszakban a rabszolgaság eszméje, majd a hűbériség eszméje stb.? Marx mutatta ki, hogy az eszmék keletkezésének, a társadalmi öntudat ilyen vagy olyan formájának magyarázatát végső fokon a társadalom anyagi létének feltételeiben kell keresni. Sztálin elvtárs szavaival: „amilyenek a társadalom anyagi életének feltételei, olyanok eszméi, elméletei, politikai nézetei, politikai intézményei".
Az emberi társadalom alapja: a munka
A társadalom létének alapja az anyagi javak termelése, anyagi szükségletek kielégítése. Marx Károly azt mondja: „Minden gyerek tudja, hogy minden nemzet éhen pusztulna, ha - nem mondom, hogy egy évre, de akárcsak néhány hétre is - abbahagyná a munkát. Az emberi társadalom csak úgy maradhat fenn, ha munkát végez, tehát megtermeli azokat az anyagi javakat (élelmet, szerszámokat, ruházatot, lakást stb.), melyek létfenntartásához szükségesek. Mindezt a munkát egy-egy ember elszigetelten elvégezni nem tudja. Az ember sohasem dolgozott egyedül, elszakítva a többi embertől, hanem mindig csoportosan. Az ősember nem tudott volna a természet erői, a hatalmas vadállatok ellen védekezni, kezdetleges eszközeivel az élelmet megszerezni a maga számára, ha nem verődött volna csoportokba, nem egyesítette volna erejét többi embertársáéval.
Vissza