Előszó
Jézus Krisztus születésének 2000., Szent István királyunk megkoronázásának 1000. évében, az általa alapított Kalocsai - ma Kalocsa-Kecskeméti - Főegyházmegyében egyházmegyénk történeti albumával ajándékozzuk meg az Olvasót.
A Főegyházmegye érintett leginkább a millenáris ünnepségben, mert első főpásztora, Asztrik hozta II. Szilveszter pápától Szent István király számára a koronát.
Nagy adósságot törleszt a Dr. Török József történész professzor által írt egyházmegye történet, mert most nyílt rá először alkalom, hogy a kezdetektől egészen napjainkig harag és elfogultság nélkül, Cicero törvénye szerint „ne quid falsi dicere audeat, ne quid veri non audeat" (Orat. II. 9, 15) írattassék meg a múlt. A történetírók nem kitalálói, hanem megőrzői, előadói és magyarázói a tényeknek és a valóságnak.
Az utolsó, részleges, a Főegyházmegye történetét bemutató Schematismus (1975) óta világviszonylatban és hazánkban lényeges változások mentek végbe, kimondhatóvá vált az igazság. A régi korok megítélése is árnyaltabbá lett, mert a modern történettudomány eredményeinek felhasználásával lehetett áttekinteni a Főegyházmegye múltját. A valóság sokszor fájdalmasabb, mint a megszépített történeti múlt, de igazi önismerethez, a történelemből való okuláshoz és tanuláshoz csak az igazsággal való pártatlan szembenézés vezethet el. A tanulmány legfőbb értékének tarthatjuk, hogy az utolsó 60 évről vázlatos, ugyanakkor árnyalt képet ad. Az idősebb papi generáció számára is világossá válnak azok az erővonalak, amelyek a Szentszéket, a kalocsai érsekeket irányították a különösen nehéz háborús és kommunista elnyomás éveiben. Mozaikszerű emlékek így egyetlen nagy tablóvá állnak össze számukra is. Fiatalok és azon Olvasók számára, akik nem ismerik Egyházunk közelmúltját, a reveláció erejével hatnak az eseményeket megvilágító dokumentumok. Történelemmé kellett rögzíteni mindazt, ami ma jelenvaló, holnap azonban visszavonhatatlanul múlttá és elfeledetté lesz.
A tanulmányt kiegészítő illusztrációk ugyanezt a célt szolgálják. A Főegyházmegye templomainak, műemlékeinek képi megjelenítésével utalunk a múltra, mindarra az erőfeszítésre, amit a Főegyházmegye papjai és hívei tettek az Evangélium terjesztéséért.
Amikor most a keresztény kultúra iránt érdeklődők kezébe adjuk a könyvet, arra kérjük őket, hogy becsüljék meg az élő múlt jó hagyományait és tisztelettel gondoljanak azokra, akik a „darabokra szaggatott", „lelkiekben meggyötört" Főegyházmegyében hűséges tanúknak bizonyultak. így válik a múlt erős gyökérré és reménységünk alapjává. Isten áldását kérem Főegyházmegyénkre, hogy ne csak múltja, hanem jövője is legyen.
Vissza