Előszó
Oroszországban az Októberi Forradalommal a munkások és parasztok vették a kezükbe az ország kormányzását. Grúziában azonban más volt a helyzet. Az Októberi Forradalom a kaukázusontúli országok szabadságát is visszaadta, éppen úgy mint Lengyelországét. Grúziában azonban az Októberi Forradalom után a kormányt a "mensevik" párt kaparintotta kezébe. Ez a párt "szocialista" pártnak nevezte magát, de valójában a grúz burzsoázia és arisztokrácia érdekeit védte. Mikor uralomra kerültek, azonnal üldözni kezdték a Forradalom pártján álló munkásságot és parasztságot. Több más kaukázusi országban is, mint például Azerbajdzsánban, Abháziában, Örményországban és Dagesztánba, véres harcok után szintén a mensevikek ragadták magukhoz a hatalmat. Anglia és Franciaország színleg elismerte ugyan ez országok függetlenségét, de "segítségnyújtás" öve alatt megszálltak minden fontosabb kikötőt, kenyér helyett ágyút és puskát szállítottak és a Kaukázusban ellenforradalmi fehér gárdákat szerveztek a bolsevikok elleni harcra...
A munkásosztály csak akkor vehette át a hatalmat, mikor a Vörös Hadsereg Grúziában és a többi kaukázusi országban is szétszórta és végképp megsemmisítette a "fehéreket". 1922-ben aztán megalakul a Kaukázusi Köztársaságok Szövetsége.
Tudnunk kell, hogy a kaukázusi népek túlnyomó része hegyvidéken lakik. Nagyon nehéz megközelíteni ezeket a vidékeket. Némelyik országba, mint például Hevszuretii-be, abban az időben félévig sem lehetett eljutni.
Ezekhez a távollakó és főleg pásztorkodással foglalkozó törzsekhez, a forradalom csak nagyon lassan és nagy nehézségek között jutott el. E népeket a városoktól égbenyíló havasok, feneketlen szakadékok, vágtató hegyi folyók választják el, nem csoda hát, ha még hosszú évekig megőrizték kezdetleges ősi szokásaikat és borzalmas babonáikat. Ezzel magyarázható, hogy a Thibilisztől mintegy hetven kilométernyire fekvő Hevszuretiiben, az ugynevezett "vérbosszú" még 1928-ban is egész családokat kiirtott.
Sok súlyos harcot kellett a haladásnak megvívnia, míg ezeket az elavult törzsi szokásokat, szörnyű babonákat s az ősi törvény, az úgynevezett "adat" erejét legyőzte. Erről szól ez a regény, melynek főhőse Niko, a kaukázusi ifjú.
Vissza